Kalem Kağıt Klavye

Hidroelektrik Enerjisi Nedir, Nerelerde Kullanılır ?

Hidroelektrik Enerjisi Nedir, Nerelerde Kullanılır ?

Ortalama Okunma Süresi:  08:12

Yalnızca ülkemizde değil dünyada da adından sıklıkla söz ettiren hidroelektrik enerjisi akan sudan yararlanarak elektrik üretimi prensibine dayanmaktadır. Hem sürdürülebilir hem de yenilenebilir bir enerji türü olması hidroelektrik enerjisini son derece önemli kılmaktadır. Suyun aktif devinimini kullanmak amacıyla “HES” kısaltma adıyla Hidroelektrik Santralleri kurulmaktadır !

Akan suyun gücüne göre Hidroelektrik santrallerinin çeşidi farklılık göstermektedir. Son derece geniş bir kullanım alanına sahip olan Hidroelektrik enerjisi maliyet ve çevre temizliği bakımından da oldukça avantajlıdır.

Dünya’nın resmi olarak kurulan ilk Hidroelektrik santrali 1882 yılında Amerika’da kurulmuştur! Bunu takip eden yıllarda dünyanın çeşitli yerlerinde Hidroelektrik santralleri açılmıştır. Bu santrallerden en büyüğü 2016 yılında Çin’de açılmış ve günümüzde 22.400 MW elektrik üretim kapasitesine sahip olarak hizmet vermeye devam etmektedir !

Hidroelektrik Enerjisi Nedir ?

Basit tabirle aktarıldığında Hidroelektrik enerjisi suyun hareketinden yararlanarak elektrik enerjisinin üretimine verilen addır. Diğer birçok yenilenebilir enerji kaynağında olduğu maliyeti ve çevreye zararı minimum olan bu enerji kaynağı son derece yaygındır. Güneş enerjisi, Rüzgar enerjisi, Biyoenerji ve Jeotermal enerji gibi Hidroelektrik enerjisi de ülkemizde yaygınlaşan yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer almaktadır.

Bu enerjinin sistematik olarak kullanılabilmesi adına ülkemizde birçok farklı Hidroelektrik santrali oluşturulmuştur. Yapımına ve kullanım alanına göre çeşitlilik gösteren bu santrallerde temel amaç elektrik üretimidir. Bunun yanında pek çok farklı kullanım alanı bulunan Hidroelektrik enerjisi maliyeti ve güvenilirliği ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır.

Hidroelektrik enerjisinden faydalanmak adına doğrudan su gücüne dayanan sistemler inşa edilmektedir. Suyun akış hızına bağlı olarak kinetik enerjinin artması sistemin daha kolay biçimde elektrik enerjisi oluşturmasına etki etmektedir. Bu sebeple santrallerin kurulum aşamasında suyun en hızlı şekilde tirbünlere ulaştırılmasına yönelik adımlar atılmaktadır. Doğal Hidroelektrik santrallerinde ise debisi yüksek akarsular tercih edilmektedir.

Hidroelektrik Çeşitleri Nelerdir ?

Birçok farklı kullanım alanı bulunan Hidroelektriğin doğal olarak santral çeşitleri de bulunmaktadır. Bu tesislerin çeşidine göre yapım ve bakım maliyetleri değişmektedir. Aynı zamanda Hidroelektrik santrali tesisi çeşidine göre kullanım alanını belirlemektedir.


Sehatek Topu Mavi

Cansu Mengüloğlu

Jeoloji Mühendisi

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

KojenerasyonKojenerasyon Sistem

Tüketilen enerji miktarındaki artıştan dolayı enerjinin daha verimli kullanılmasına imkan sağlayan kojenerasyon sistem nedir?

Rüzgar TürbinleriYenilenebilir Enerji Destekleri - Destek Almak İçin Gerekli Şartlar

Yenilenebilir enerji projelerine devlet desteği var mı? Yenilenebilir enerji destekleri almak için gerekli şartlar nelerdir?