Kalem Kağıt Klavye

ISO 50001

ISO 50001

Ortalama Okunma Süresi:  4:14

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, konunun uzmanları tarafından belirlenen standartlar ışığında, enerji yönetim sistemi meydana getirilmesini, enerji tasarrufu sağlanmasını, maliyetlerin düşürülmesini ve çevre duyarlılığı yaratan üretim süreçlerinin ortaya çıkarılmasını sağlıyor. ISO 50001'in tanımı içerisinde yer alan tüm unsurlarda sürdürülebilirlik en önemli kriter olarak dikkat çekiyor. Peki, neden ISO 50001 tercih edilmeli, sistemin doğrudan ve dolaylı faydaları neler, entegrasyon süreci nasıl işliyor?

Söz konusu sistemin faydaları ve entegrasyon sürecini detaylı şekilde ele almadan önce, tanımdan yola çıkarak "Neden tercih edilmeli?" sorusuna yanıt vermek gerekiyor. Nitekim ISO 50001 ve beraberindeki unsurların hem doğa hem de kurumlar için ortaya koyduğu olumlu etkenler bu soruya verilecek cevapta yatıyor.

Neden ISO 50001'i Tercih Etmelisiniz?

Doğal kaynakların plansız ve verimlilikten uzak kullanımı, ister istemez enerji kaynaklarının azalmasına neden oluyor. Enerji kaynakları azaldıkça da maliyet ve çevreye verilen zarar doğru orantılı şekilde artıyor. Tüm bunların bir sonucu olarak da birçok ülke için ucuz enerji devri tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alıyor. ISO 50001 ise farklı ölçeklerdeki kuruluşların enerji tüketimini sürdürülebilir biçimde yönetmesine imkân tanıyor.

Bir başka deyişle artan maliyetleri düşürmek, çevreye daha az zarar vermek, enerji kaynaklarını daha sürdürülebilir kılmak ve dünya üzerindeki tüm ülkelerin gereksinim duydukları enerjiye sahip olmasını istiyorsanız ISO 50001'i tercih etmelisiniz. Öte yandan rekabet edebilme kabiliyetinizi geliştirmenize de yardımcı olan sistem, kurumlar arası rekabette bir adım öne çıkmanıza katkı sağlayabilir.

ISO 50001'in 10 Doğrudan Faydası

Kurumlar maliyetler arttığında enerji tasarrufu önlemleri uygulayabilir. Fakat belirlenen önlemler çalışma faaliyetlerinin her aşamasının bir parçası olarak planlanmadığı zaman maliyetlerin dalgalanarak tekrar artması kaçınılmaz. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi vasıtasıyla sistematik ve sürdürülebilir bir iyileştirme sunulması maliyetlerin zaman içerisindeki düşme eğilimini devam ettirmesini mümkün kılıyor. Bu bağlamda düşünüldüğünde ISO 50001'in doğrudan faydalarının maliyetleri azaltmak, sürdürülebilir olmak ve enerji tasarrufu sağlamak üzerinden şekillendiği görülüyor. Keza sistemin kurumların işleyişini ilgilendiren 10 doğrudan faydası bulunuyor.

 1. Enerji maliyetlerinin azaltılması
 2. Maliyetsiz ve düşük maliyetli enerji planlarının öncelikli hâle getirilmesi
 3. Sera gazı emisyonunda azalış
 4. Stabil olmayan enerji fiyatlarının olumsuz etkisinden daha az hissedilmesi
 5. Karbon ayak izinde azalış
 6. Çalışanların farkındalığının artması ve iş süreçlerine katılımın artması
 7. İthal yakıtlara bağımlılığın azaltılması
 8. Enerji tüketimine ilişkin daha fazla bilgi
 9. Bilinçli karar alma süreçleri
 10. Enerji kullanımına yönelik azalan belirsizlik

4 Dolaylı Fayda

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, doğrudan faydaların yarattığı ve birbirinden bağımsız düşünülemeyecek 4 dolaylı faydaya da sahip. Verimlilik, tanıtım ve bakım alanlarında kendini gösteren dolaylı faydalar kurum deneyimi ve hafızası açısından oldukça değerli.

 1. Olumlu PR ve tanıtım
 2. İyileşmiş, seviye atlamış kurumsal imaj
 3. Artan kurum verimliliği
 4. Daha iyi şartlarda sağlanan bakım uygulamaları

ISO 50001 ve Entegrasyon Süreci

İlgili sistemi kullanarak enerji yönetiminde sürdürülebilir bir iyileştirme yaratmak için Planla, Uygula, Kontrol Et, Önlem Al (PUKO) yaklaşımı, diğer adıyla Deming Döngüsü, esas alınmalı. Zira ISO 50001'in ortaya koyacağı faydaları sürdürmek ve enerji yatırımlarını sistematik olarak kontrol etmek kurumların verimliliği açısından büyük önem taşıyor.

Detaylı bir sistematik yaklaşıma sahipseniz entegrasyon sürecinin işlemesi ise oldukça kolay. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, Kalite (ISO 9001), İş Sağlığı ve Güvenliği (OHSAS 18001) ve Çevre Yönetimi (ISO 14001) gibi sık tercih edilen yönetim sistemi standartlarıyla uyumlu yapıda oluşturuluyor. Bu sayede kurumlar ISO 50001'i enerji yönetim süreçleri içerisinde kolayca entegre ediyor. Entegrasyon tamamlandıktan sonra enerji yönetimi sürecinin işlemesine dair yapılacak çalışmalar 6 başlık altında ele alınıyor.

 1. Yönetimin sorumluluğu
 2. Enerji politikası
 3. Enerji planlama
 4. Uygulama ve işletim
 5. Kontrol etme

Hakan Karaca

Hakan Karaca

Mekatronik Mühendisi

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

Termal Kamera Ölçüm GörseliTermal Kamera Nedir? Hangi Amaçlarla Kullanılabilir?

Enerji verimliliği çalışmalarında sık sık kullanılan termal kamera nedir? Hangi amaçlar için kullanılır?

Şirket BinasıEnerji Etüdü Vaka Çalışması: Bankacılık Üssü

Toplam inşaat alanı yaklaşık 55000 m2 olan ve çalışan sayısı neredeyse 3800 kişiyi bulan, Marmara Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Türkiye’nin en büyük Bankacılık Merkezlerinden birinde şirketimiz tarafından detaylı enerji etüdü çalışması yapılmıştır.