Termal Kamera Ölçüm Hizmeti

Termal kamera kullanım hizmetimiz sonrasında alacağınız termal kamera ölçüm raporlaması sizlere görünteleme, tespit etme ve önlem alma imkanı sunar.

Termal Kamera Ölçümü Yapan Mühendis
Doğrulama ikonu

DOĞRU

İşleriniz yönetmeliklere uygun olarak bakanlık yetkili firmamızca hazırlanır.

Hızlı teslimat aracı ikonu

HIZLI

Profesyonel ekibimizle işleriniz zamanında teslim edilir.

guvenilirlik

GÜVENİLİR

Uzman kadromuz ve kontrol mekanizmamız ile hata payı minimuma indirilir.

Online Toplantı Randevusu Al

Enerji etüdü, enerji yöneticisi ve ölçüm hizmetlerimiz hakkında mühendislerimizle online toplantı gerçekleştirebilirsiniz.

Termal Kamera Görüntüleme

Termal kamera görüntüleme, bir binanın dış cephesi, bir binanın çatısı, bir tesisin makine dairesi veya bir tesisin elektrik odası ölçümlerini kapsayabilir. Termal kamera ölçüm raporlaması, ölçüm sırasında kullandığımız termal kameralar ile akredite olmuş yazılım aracılığıyla hazırlanır. DIN EN 13187 Standartlarına uygun termal raporların yazılmasını sağlar.

Termal Kamera Ölçümü Yapan Mühendis

Termal Kamera Nedir?"

İnsan gözü sadece elektromanyetik spektrumdaki görünür ışıkları görebilir. Maddelerin yaydığı ısı kızılötesi ışıktır ve bu insan gözünün görebileceği dalga boyuna dahil değildir. Gözümüzle göremediğimiz bu ısı enerjisi, infrared dalga boyu aralıklarında yayılır. Termal kameralar maddelerin infrared dalga boyunda yaydığı termal enerjinin görüntülenmesini sağlar. Kısacası, ısıdan görüntü oluşturabilen cihazlardır.

Termal Kamera Nasıl Çalışır?

Termal kameraların temel çalışma prensibi Infrared dalga boyunu, elektromanyetik spektrumdaki dalga boyuna çevirerek, gözümüzün görebileceği (elektromanyetik spektrum) resme dönüştürmektir.

Maddelerin yaydığı her sıcaklık değerinde farklı IR yayılımlar oluşur ve IR yayılımın farklı dalga boyuna sahip olmasından dolayı da bu objektifler belli sıcaklık aralıklarında görüntü verebilirler.

Doğadaki tüm varlıkların kızılötesi bir yayılımı bulunmaktadır. Gözle görülemeyecek frekanslarda olan bu yayılımlar termal kameralar sayesinde yakalanabilir. Her cismin ısı yayılımı mutlaka 0 ile 1 arasında olmaktadır. Bu değerlere EMMISIVITY adı verilmektedir ve bu değer sadece siyah renkte 1’dir. Normal kameralar görüntüyü ışık özelliklerinden yararlanarak oluştururken termal kameralar bunu ısı özelliklerinden yararlanarak yapar. Bu sayede Gözle görülemeyen IR enerji (ısı enerjisi) termal kameralar sayesinde biçim kazanır ve görünür hale gelir.

Termal Kamera Kullanım Avantajları

  • Termal kameralar sayesinde, insan gözünün göremediği birçok problem kolaylıkla tespit edilebilir.
  • Mevcut durumun analizi sonucunda beklenmedik durumlarla karşılaşılması önlenir. Böylece tesis için gerekli insan, makine ve üretim veriminin azalması önlenir.
  • Makine ve elektrik ekipmanlarından düzenli periyotlarla yapılan ölçümler sayesinde yangın riski azalır.
  • Kayıp ve kaçaklar tespit edileceğinden, yüksek enerji tüketimlerinin önüne geçilir ve enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Termal Kamera Kullanım Alanları

Elektrik Sistemleri

Termal kamera temas gerçekleştirmeden ölçüm yapma imkanı sunar, Aşırı yüklenme sonucunda kablo ve panolarda meydana gelen ısınmalar kolaylıkla tespit edilir.

Mekanik Hatlar

Termal kamera ısıtma-soğutma sistemleri, radyatörler, kazanlar gibi mekanik sistemlerde düzensiz sıcaklık dağılımlarını algılar.

Dış Cephe Analizi

Yalıtımsız bir binanın ısı kayıplarının analizi sağlar. Yalıtım uygulamasından sonra yapılacak ölçüm kontrolü ile uygulama hakkında bilgi verir.

İnşaat

Termal kameralar inşaat alanında özellikle metal yorgunluğu tespitinde karşımıza çıkar. Metalin maruz kaldığı yüksek veya düşük ısılar kolaylıkla tespit edilir. Ayrıca tesisat borularının sızdırmazlık testlerinde yine termal kameralardan yararlanılır.

Nem

Termal kameralar binalarda su kaçağı testinde kullanılır. Yağmur ve drenaj su hatlarındaki hatalı uygulamalar nem meydana getirir.

Küf Oluşumu

Termal kameralar binalarda soğuk ısı köprülerine maruz kalan yapı elemanlarında oluşmuş küfün tespitinde kullanılır.

Hava Sızdırmazlığı

Termal kameralar Kapı ve pencerelerin montajının yanlış yapılması sonucu beton-çerçeve yüzeylerindeki ısı kayıplarının görüntülenmesinde kullanılır.

Güneş Enerjisi Sistemleri

Bu tip sistemler, çok yüksek ısı enerjisine sahip olduklarından ekipmanlarda yangın riskini azaltmak için belirli periyotlarla termal kamera ile kontrol gereklidir.

Güvenlik Sistemleri

Termal kameralar gözün göremediği ısı enerjisine biçim kazandırdıkları için, karanlıkta net bir resim ortaya çıkarır ve görüntüye anlam katarlar.

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.