Kalem Kağıt Klavye

Bina Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Bina Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Ortalama Okunma Süresi:  5:51

Çevreyi koruma bilincinin yükselen nüfus ve tüketim hızıyla birlikte her geçen gün önemini görüyoruz. Dünya üzerinde birçok ülke tüketim hızını düşürmek amacı ile tasarruf tedbirlerine yönelik uygulamalara geçiyor.

Enerji en çok harcanan ve en fazla tüketimi yapılan kaynaktır. Ülkemizde özellikle ticari alanda enerji tüketimi ciddi maliyet giderleri oluşturmaktadır. Hem doğanın korunması hem de enerji tüketiminin azaltılması amacı ile ülkemizde bazı yasal düzenlemelere gidilmiştir.

EKB Örneği Yeşillik ve Bina

Enerji tasarrufu ve kaynakların verimli kullanımına ilişkin düzenlenen Enerji Verimliliği Kanunu gereğince, 2007 yılından bu yana sıkı uygulamalar ortaya çıkmıştır. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre artık yaşam alanlarının da hangi enerji sınıfında yer aldığını gösterir bir belgeye sahip olması gerekmektedir.

Binanın tükettiği enerji sınıfı, sera gazı salınımı, enerji ısıtma-soğutma verimliliği gibi tüm kaynak bilgilerin yer aldığı belgeye Enerji Kimlik Belgesi deniyor ve kısaca EKB olarak karşımıza çıkıyor. Aslında bu enerji sınıflarını beyaz eşya olarak buzdolabı, çamaşır makinesi ve klima gibi enerji tüketim eşyalarında görmek mümkündür.

2011 sonrası yapılan yeni binaların konut Enerji Kimlik Belgesi bulundurması zorunlu olup Enerji Kimlik Belgesi bulunmayan binalara iskân verilmemesi de uygulamaya alınmıştır. Bu konuda daha detaylı bilgi için mutlaka bina Enerji Kimlik Belgesi sorgulaması yapılmalı ve iskân işlemleri için bu bina Enerji Kimlik Belgesine başvuru yapılmalıdır.

Enerji Kimlik Belgesinin Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

Yeni yapılan binaların Enerji Kimlik Belgesi alabilmesi için en az C sınıfı özellikleri taşıyan bir yapıda inşa edilmesi gereklidir. Enerji sınıfları A ile G arası olarak tanımlanırken, A sınıfı en yüksek verimliliği, G sınıfı ise en düşük enerji verimliliğini ifade eder.

Yapıların buna göre en az C sınıfı özellikte olup bunu belgeleyen bina Enerji Kimlik Belgesine sahip olmalıdır. Zorunlu alınması gereken bir belge olması öneminden ötürü sahte bilgi sağlayan kurumlardan kaçınmalı, güvenilir hizmet veren kurumlar aracılığı ile belge sorgulama ve temini yapılmalıdır.

Enerji Kimlik Belgesi tüm yaşam alanlarını kapsadığı için apartman Enerji Kimlik Belgesi, konut Enerji Kimlik Belgesi veya işyeri Enerji Kimlik Belgesi temin edilmesi zorunludur. Enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına dikkat çeken uygulama ile çevre bilinci, enerji tasarrufu ön plana çıkarken kaynakların performansı ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma gibi özelliklerin de konfora hizmet eden avantajları olduğu görülür.

İster işyeri ister konut veya apartman olsun yeni yapılan binaların bu yönetmelik çerçevesinde Enerji Kimlik Belgesi sorgulamasının yapılması, herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için önemlidir. Her Enerji Kimlik Belgesi her binanın kendine has ölçümleri ve sınıfını belirttiği için başvuru yapılacak binanın konut, müstakil ev, hastane, iş yeri, alışveriş merkezi, apartman veya rezidans, otel veya karma yapıda olması bu çalışmaları ayrıştırmaktadır. Bina Enerji Kimlik Belgesi için doğru adımlar uygulanarak vakit kaybetmeden belge sahibi olunabilir.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Bina Enerji Kimlik Belgesi için mühendislerin ilgili hesaplarını yaparak güvenilir şekilde sunduğu yetkili firmalar ile çalışılmalıdır. Bu Enerji Kimlik Belgesi, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş firmalar tarafından verilmekte olup başvurduğunuz firmanın bu yetkide olmasına özen gösterilmelidir.

Bu alanda bünyesinde yetki sahibi SMM belgeli mühendisleri olan veya Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğüne bağlı olarak yetki sahibi danışmanlık şirketlerinin gözetiminde çalışmalar yapılmalıdır. Enerji Kimlik Belgesi sorgulaması ve başvuru evrakları ile kimlik belgesi temini yapmak tek bir kanal üzerinden çok kolaydır.

Yeni yönetmelik gereğince 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle yeni yapılan binalarda Bina Enerji Kimlik Belgesi veya amacına uygun iş yeri Enerji Kimlik Belgesi olmayan yapıların alım-satım işlemleri onaylanmayacağı için bu hususun dikkate alınması önemlidir.

Özellikle gayrimenkul yatırım sektörü için hizmetlerini avantaj olarak enerji verimliliğine yöneltmesini sağlayacak bu uygulama ile daha değerli ve sürdürülebilir yatırımlar yapılması beklenmektedir. Vakit kaybetmeden ve avantajlı danışmanlık hizmetleri için Türkiye’nin her yerinden erişilebilen ve hizmet sağlayan mühendis hizmetini Sehatek güvencesiyle alabilirsiniz.

Enerji Tasarruflu Bina Tasviri

EKB alımında yetkili firmalar, süreçlerin daha doğru ve hızlı işlemesini sağlamaktadırlar. Belgenin verilmesine yönelik İstanbul’da yer alan danışmanlık firmaları konusunda “Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar İstanbul” yazımızı okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bina Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Yeni bina alacaklar veya gayrimenkul yatırım sektöründe faaliyet gösteren firmaları da yakından ilgilendiren bu uygulamanın 2020 yılında daha çok karşımıza çıkacağını düşününce Enerji Kimlik Belgesi sorgulamasının yapılması gerekmektedir. Bina EKB sorgulama için kolayca Sehatek ekibine ulaşabilir ister alım satım işlemine yönelik belge talebi veya iskan alımına yönelik başvuru yapabilirsiniz.

Firma olarak tasarrufa yönelik tüm önlemlerinizde, uzman ve konusunda tecrübeli ekibimiz ile yanınızda yer alıyoruz. Belgenin alınması, enerji verimliliği projeleri ya da termal kamera ölçümleri ile enerji kaçaklarının belirlenmesi gibi hizmetlerimizden güvenle yararlanabilirsiniz. En yüksek gider kalemi olan enerji tüketiminizi kolaylıkla azaltabilirsiniz.


Diğdem Karakaş

Diğdem Karakaş

Enerji Sistemleri Mühendisi

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

Kuşbakışı Bina Görseli2018 İmar Affı ve İmar Affı İçin Gerekli Evraklar

2018 İmar affı ve imar affı için gerekli olan evraklar, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3194 sayılı imar kanunu

Sehatek EVD Kocaeli OfisiEnerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar

Tüm Türkiye'de enerji kimlik belgesi veren firmalar var mıdır? Enerji kimlik belgesi almak için yetkili firmalar hangileridir?