Kalem Kağıt Klavye

Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar

Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar

Ortalama Okunma Süresi:  5:57

Ülkemizde enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik yapılan kanunlar çerçevesinde en acil ve gündemde olan husus Enerji Kimlik Belgesi yani EKB alınmasıdır. Çünkü Enerji verimliliğinin sağlanması konusunda önemli bir adım olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB), 1 Ocak 2020 itibariyle zorunlu olacak. Yasal mevzuata göre şartları sağlayan tüm yapılar, bu belgeyi almakla yükümlüler.

Yeni yıl sonrasında zorunlulukları karşılamayan binalar için idari cezaların kesilebileceği ön görülüyor. Haliyle zaman kaybetmeksizin bu belgeyi edinmeniz önem teşkil ediyor. Enerji Kimlik Belgesi düzenlemeye yetkili kuruluşlar aracılığıyla alınan bu belge, bir nevi binanın enerji sınıfını gösterecek.

Yüksek enerji sınıfına sahip binadaki bir daire, elektrik ve doğalgaz gibi konularda yüksek oranda tasarruf imkanı sunuyor. Haliyle ekonomik yönden önemli bir adımdan söz etmek mümkün denilebilir. Üstelik bir yandan doğanın korunmasına da yardımcı olabilirsiniz.

Enerjinin akıllıca tüketilmesi, doğrudan gelecek nesiller için önemli görülüyor. Bu noktada Enerji Kimlik Belgesinin toplum bilinci oluşturmada etkili olduğu gerçeğe göze çarpıyor. Yeni binalar için geçerli kılınan enerji verimliliği, aynı zamanda koşulları karşılayan eski binalar için de geçerli kılınıyor. Böylelikle çok daha kapsamlı bir verimlilik yasasından söz etmek mümkün hale geliyor.

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Uzmanlara Danışın

Yapı için Enerji Kimlik Belgesi alımında uzman danışmanlık firmasına başvurmanız gerekiyor. Alanında profesyonel hizmetler sunan Sehatek, uzman çalışanları ile belgenizi en kısa sürede almanızı sağlıyor. Özellikle, belge alımında danışmanlık şirketinin önemi bir hayli fazladır. Profesyonel ve uzman kişilerden oluşması gereken firma, aynı zamanda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olmalıdır.

Mühendis ve diğer uzman isimler ile çalışarak yapının enerji verimliliği ortaya konuyor. Yeni binalar için yapı kullanım izni belgesinin bir parçası olan Enerji Kimlik Belgesi, şirket tarafından düzenleniyor ve ilgili idarece onaylanıyor.

Süreçte herhangi bir zorun yaşanmaması için uzman kişilerden yardım almanız ve gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz önemlidir. Enerji Kimlik Belgesi düzenlemeye yetkili kuruluşlar, projelerin ve uygulamaların yönetmeliğe uygun olup olmadığını denetliyorlar.

Bilgilerin eksik bir biçimde tamamlanması ve denetleme sürecinin tamamlanmasıyla belgeyi almanız sağlanıyor. Uzman bir şirketten danışmanlık hizmeti almanız, hem süreci hızlıca tamamlamanızı sağlıyor hem de merak ettiğiniz tüm noktaları aydınlatmada mükemmel bir imkan elde etmenizi destekliyor.

Sehatek olarak EKB alınması yanı sıra, termal kamera ölçümleri ile ısı kaçaklarının belirlenmesi, ısı yalıtımlarının doğru yapılmasına ya da eksiklerinde göre verdiğimiz danışmanlık yanı sıra enerji etüt projeleri ile VAP (Verimlilik Arttırıcı Proje) hizmetlerimiz ile enerji verimliliği ile ilgili çok geniş konuda destek dağlıyoruz. Bina ve tesislerinizin enerji tasarrufunda tedbirlerin alınması ve projelerin gerçekleştirilmesinde bizi arayabilir, tecrübeli mühendislik kadromuzun bilgisinden ve deneyiminden yararlanabilirsiniz.

fiyat hesabı

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

Yasal zorunluluğun var olması ve beraberinde ilgili tarihin yaklaşması, pek çok kişinin aklında benzer soruları doğuruyor. Bu sorulardan bir tanesi ise Enerji Kimlik Belgesi fiyatları ile ilgili oluyor. Öncelikle şunun çok iyi anlaşılması gerekiyor; Enerji Kimlik Belgesi, daire için değil bina adına oluşturuluyor. Bu nedenle kimlik belgesi için ne kadar ödemeniz gerektiği konusunda ortak bir rakam verilmesi şu anki aşamada mümkün değil.

Bunun için Enerji Kimlik Belgesi oluşturma yetkisine sahip kuruluşa danışmanız gereklidir. Binanın ısı yalıtım kalitesi, elektrik dağılımı ve gerekli tesisatları doğrudan enerji verimliliği üzerine etki ediyor. Hal böyle olunca her bina için aynı rakamın verilmesi mümkün olmuyor.

Fiyatlandırma üzerinde yapı dahilinde bulunan daire sayısı da etkili oluyor. Çok katlı bir bina ile görece daha az katlı bina için ödenecek tutar farklıdır. Fiyatı etkileyen bir başka unsur ise yapıların site içerisinde olmasıdır.

Fiyatı ve süreci etkileyen unsurlar her bir binada değişmesi sebebi ile yasal süreden önce bu belgenin alınması önemli oluyor. Son ana bırakılan belge alımlarında süre uzaması gibi aksaklıklar, belgenizin geç gelmesine ve olası bir ceza durumu yaşamanıza neden olabilir.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Fiyat kadar Enerji Kimlik Belgesi alım süresi de şu sıralar önem teşkil ediyor. 1 Ocak 2020 itibariyle uygulanmaya başlayacak olan kanun kapsamında pek çok kişi, belge adına başvuru yapmaya başladı. Haliyle yoğunluk yaşanması mümkün gözüküyor. Eğer profesyonel bir danışmanlık şirketinden yardım alırsanız elbette bu tarz bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Müşterilerine her daim en hızlı ve en kaliteli hizmeti sunan Sehatek, zaman kaybını önlüyor. Böylelikle Enerji Kimlik Belgesine kısa sürede sahip olmanız sağlanıyor. Gerekli evrakların tamamlanması ve ilgili yetkililere aktarılmasından sonra genellikle belge alınabiliyor. Tabi binanın belli başlı faktörler açısından denetlenmesi sürenin uzamasına neden olabiliyor.

Burada 1 aya yakın bir zaman diliminden söz edilebilir. Bina enerji performansı ve ısı yalıtım kalitesi gibi etmenlerin belirlenmesi, varsa önceki belgelerden yararlanması süreç boyunca yürütülen çalışmalar içerisinde yer alabilir. Profesyonel danışmanlık şirketi, tüm bu aşamaları eksiksiz bir şekilde tamamlayarak Enerji Kimlik Belgesini hızlıca almanızı sağlıyor.


Utku Bozyaka

Utku Bozyaka

Enerji Sistemleri Mühendisi

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

Kuşbakışı Bina Görseli2018 İmar Affı ve İmar Affı İçin Gerekli Evraklar

2018 İmar affı ve imar affı için gerekli olan evraklar, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3194 sayılı imar kanunu

Sehatek EVD Kocaeli OfisiEnerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar

Tüm Türkiye'de enerji kimlik belgesi veren firmalar var mıdır? Enerji kimlik belgesi almak için yetkili firmalar hangileridir?