Kalem Kağıt Klavye

Enerji Kimlik Belgesi Alma Süresi

Enerji Kimlik Belgesi Alma Süresi

Ortalama Okunma Süresi:  5:52

Yasa gereği konut ve iş yeri gibi yapılar için alınması gereken Enerji Kimlik Belgesi, enerji verimliliği açısından önem teşkil ediyor. Birçok ülkede uygulanmaya başlanan enerji yasaları, akıllı çözümlerin kullanılmasını teşvik ediyor. Özellikle doğadaki enerji kaynaklarının gittikçe azalması ve doğanın korunması açısından da enerjinin tasarrufu önem arz ediyor.

Günümüzde sanayide en büyük maliyet kalemi enerji giderleridir. Yapılacak enerji tasarrufu tedbirleri ile çok ciddi oranda kazanç sağlanabiliyor. Bu da işletmelerin üzerindeki bu önemli maliyet yükünü azaltıyor.

Enerji Tasarrufu

Doğalgaz ve elektrik gibi enerji kaynaklarının tasarruflu olacak şekilde kullanılmasını destekleyen Enerji Kimlik Belgesi (EKB), aslında ekonomik bir deneyim yaşanmasını sağlıyor. Sadece dış cephe ısı yalıtımı ile %50’ye varan doğalgaz tasarrufu elde etmek mümkün. Enerji Kimlik Belgesine sahip bir binada oturmanın ne denli enerji tasarrufu sağlayabileceği gün yüzüne çıkıyor. Isı yalıtımı ile sınırlı kalmayan süreç dahilinde enerjinin iletilmesi, dağıtılması, toplanması gibi farklı aşamalar için verimlilik oluşuyor.

Küresel ısınmanın hızla dünyadaki yaşamı tehdit ettiği düşünülecek olursa enerji verimliliğinin önemi daha da iyi kavranabilir. Bu açıdan bakıldığında bahsi geçen belgeye sahip bir binada yaşamak isteyebilirsiniz. Nitekim ülkemizde 1 Ocak 2020 itibariyle bu belgeye sahip olmayan taşınmazlar kiraya verilemeyecek ve satılamayacak. Bundan dolayı bir an önce belgeye sahip olmanızda fayda bulunuyor. EKB hakkında daha fazla bilgi almak ve bu süreçte gerekli evrakların neler olduğunu öğrenmek için “Enerji Kimlik Belgesi İçin Gerekli Evraklar” konulu yazımız size yardımcı olabilir.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

İş yeri, bina ve rezidans gibi farklı yapılar için başvurabileceğiniz EKB için net bir süre ne yazık ki verilemiyor. Fakat tahmini olarak bir ayı aşkın süreden bahsetmek mümkün denilebilir. Belge için başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Süreç içerisinde projenin çizilmesi, en çok vakit alan nokta olarak biliniyor. Ortalama 40 iş gününü bulabilen proje çizimi, sürenin uzamasına etki eden en büyük durumdur. Eğer profesyonel bir danışmanlık şirketinden yardım alırsanız bu süreyi kısaltmanız elbette mümkündür.

Sürecin nasıl işlediğini çok iyi bilen enerji verimliliği danışmanlık şirketi, en kısa sürede belgeyi edinmenizi sağlıyor. Bu durum vakit kaybını önlediği gibi gereksiz harcamalar yapmanızı da engelliyor.

Sonuç olarak hem hızlı hem de tasarruflu bir deneyim yaşıyorsunuz. Enerji Kimlik Belgesi için son tarihin 1 Ocak 2020 olması, yoğun bir talebin yaşanmasına yol açabilir. Bu da doğrudan belge alım süresinin uzamasına neden olabilir. Bundan dolayı elinizi çabuk tutmanız ve bir an önce süreci başlatmanız önem teşkil ediyor.

Enerji Kimlik Belgesi alınması konusunda profesyonel destek sağlayan firmamız, ihtiyacınıza uygun projeler hizmet veriyor. Enerji etütlerinin yapılarak enerji verimliliği projelerine kadar birçok konuda profesyonel ve uzman desteğimiz ile sizlerin yanınızda yer alıyoruz.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Söz konusu belgeye sahip olmayan dairelerin hiçbir şekilde satılamayacağı ve kiraya verilemeyeceği belirtiliyor. Taşınmaz için geçerli olan bu kural, gelecek yıl satışını gerçekleştirmeyi düşündüğünüz konut için başınızı derde sokabilir. Ayrıca belli başlı cezalar da uygulanıyor.

Enerji verimliliği C sınıfının altında olan binalar için herhangi bir şekilde iskân verilmeyecek. Bu da, doğrudan binanın işlemesini engelleyen bu durum, belgenin ne denli önemli olduğunu da gözler önüne seriyor. EKB olmayan binadaki dairelerin kiraya verilmesi sürecinde kiracı bu belgeyi sorabilir.

ekb-yeniletme_7458776e86

Enerji verimliliği doğrudan ekonomik tasarruf sağladığı için insanların daha verimli bir binada oturmak istemesi normal karşılanıyor. Bu nedenle belgeye sahip olmayan binalardaki dairelerin daha zor kiraya verilebileceği de düşünülüyor. Tüm bu nedenlerden dolayı vakit kaybeden EKB alımı için başvuru sürecini başlatmanız tavsiye ediliyor. Gerekli ölçümler ve proje çizimi yapıldıktan sonra alabileceğiniz belge ile alım – satım ve kiraya verme gibi noktalarda zorluk yaşamazsınız.

Enerji Verimliliği ile Giderlerinizi Azaltın

Yaşamakta olduğunuz binanın enerji verimlilik belgesini beyaz eşyalardaki enerji sınıfı olarak düşünebilirsiniz. Ürün ne denli üst seviye bir enerji sınıfında çalışıyor ise bir o kadar da verimlilik sağlıyordur.

Enerji verimliliği yüksek bir binada yaşamanız demek, soğuk kış aylarında düşük doğalgaz faturası ile karşılaşmanız anlamına geliyor. Bir yandan doğayı diğer yandan ekonominizi koruyabilirsiniz. Konut içerisindeki ısının en iyi şekilde kullanıldığını gösteren enerji verimliliği, ayrıca ısının kaybolmak yerine mükemmel bir biçimde dağıldığını gözler önüne seriyor.

Enerji verimliliği sadece kış ayları ile sınırlı kalmıyor. Isı yalıtımının etkilerini yaz aylarında dahi hissedebilirsiniz. Soğutma masraflarının azalmasını destekleyen verimlilik, böylelikle daha serin bir evde yaşama şansı oluşturuyor. Klimanın tüketeceği elektrik doğruda azalıyor ve bu durum elektrik faturasına olumlu yönde yansıyor. Bir an önce Enerji Kimlik Belgesine sahip olmak ve ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi almak için uzman bir şirkete danışabilirsiniz. Böylelikle herhangi bir şekilde karışıklık yaşamaksızın, hızlıca sona eren bir süreç yaşayabilirsiniz. Sehatek olarak bizi arayabilir, ekibimizden destek alabilirsiniz.


Hayrettin Sarışan

Hayrettin Sarışan

Jeofizik Mühendisliği

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

Kuşbakışı Bina Görseli2018 İmar Affı ve İmar Affı İçin Gerekli Evraklar

2018 İmar affı ve imar affı için gerekli olan evraklar, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3194 sayılı imar kanunu

Enerji Performans SınıflarıEnerji Kimlik Belgesi Nedir? BEP Nedir? BEP-TR Nedir?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre Enerji Kimlik Belgesi nedir?