Kalem Kağıt Klavye

Enerji Kimlik Belgesi Almamanın Cezası Var Mıdır?

Enerji Kimlik Belgesi Almamanın Cezası Var Mıdır?

Ortalama Okunma Süresi:  6:12

Enerji Kimlik Belgesi (EKB), 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında yer alan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” yönergesine göre hazırlanması gereken yasal bir belgedir. Bu belge enerji kaynaklarının verimli ve etkin kullanılması, enerji tüketim sınıflandırılması, enerji israfının önlenmesi gibi bilgileri içerir.

Enerji Kimlik Belgesi, 2011 yılından itibaren zorunlu olarak alınması gereken bir belge olarak tanımlanmıştır. Yapı kullanma izin belgesinin ayrılmaz bir parçası olan Enerji Kimlik Belgesi almamanın öngörülen bir para cezası yoktur. Ancak bu belgeyi almamanın idari yaptırım cezaları vardır. EKB belgesi olmayan binaların kiralama, alım-satım gibi resmi işlemleri yapılamaz. Kanun gereği EKB belgesi almak tüm binalar için zorunludur.

Bina Sınıfları

Enerji Kimlik Belgesi alınması hususunda firmalara yardımcı olmak amacı ile bu konuda uzman profesyonel danışmanlık firmaları bulunuyor. Bu firmaların sağladığı destek ile bu belgeye bağlı işlemler tamamlanarak hızlı bir şekilde EKB’nin alınması sağlanıyor. Belge alınması sürecinde yapılan “Enerji Etütleri” de firmaların enerji kaçaklarının nerede olduğunun belirlenmesi ve önlemlerinin alınması açısından önemli bir işlemdir. Enerji etüt çalışmaları ile ilgili firmamızın uzman kadrosundan destek alabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesinde Yer Alan Bilgiler Nelerdir?

Enerji Kimlik Belgesi bir binada enerji kullanımına dair tüm bilgileri içerir. Binanın tanımlanması ve enerji kullanımına dair yasal gerekliliklerin karşılanıp karşılanmadığının belirlenmesi yasal bir zorunluluktur. Bir Enerji Kimlik Belgesinde şu bilgiler yer alır;

• Bina adresi, • İnşaat alanı, • Daire sayısı, • Binaya ait özel kimlik numarası, • Enerji tüketim, • Yalıtım durumu, • Isıtma-soğutma ihtiyacı, • Sera gazı salınım oranı, • Yenilenebilir enerji kullanım durumu, şeklindedir.

Bu tür bilgiler veri analizi sonucunda binanın A-G arası sınıflandırılır. Bu sınıflandırma binanın enerji performansını gösterir. Enerji kaynaklarının verimli kullanılması açısından enerji performansının ölçülmesi ve buna göre gereken önlemlerin alınması gerekir.

Enerji Kimlik Belgesinde Yer Alan Enerji Sınıfı Neye Göre Belirlenir?

Enerji sınıfı binaların enerji kullanım oranlarına ve diğer enerji performansı ölçütlerine göre belirlenir. Her binanın enerji sınıfı farklı olur. Gerekli ölçümler yapılmadan enerji sınıfı belirlenemez. Enerji sınıfının belirlenmesinde şunlar etkilidir;

• Binada metrekare başına düşen enerji tüketimi, • CO2 salımının hesaplanması, • Verilerin referans binayla karşılaştırılması, • A-G arası enerji sınıflandırmasındaki yerinin belirlenmesi, şeklindedir.

Binadaki metrekare başına düşen enerji tüketimi elektrik tüketimi, ısıtma, soğutma, yenilenebilir enerji kullanım oranı gibi değerlere göre belirlenir. Temel veri de budur. Metrekare başına düşen enerji tüketimi diğer verilerin de hesaplanmasını sağlar. Binanın kullanım alanı büyüklüğü, binanım kullanım amacı ve binanın enerji verimliliği enerji sınıfının belirlenmesinde etkili olur.

Enerji Kimlik Belgesi Tüm Binalar İçin Zorunlu Mudur?

Enerji Kimlik Belgesi yasal olarak bazı binalar dışındaki tüm binalar için zorunludur. Yasal olarak belirtilen şu binalar dışında tüm binalar bu belgeyi almak zorundadır;

• Kullanım süresi iki yıldan az olmak üzere planlanan, sanayi alanlarında üretim faaliyeti için kullanılan binalar, • Toplam kullanım alanı 50 m2’nin altında kullanım alanına sahip olan binalar, • Atölye, Sera gibi münferit olarak inşa edilen alanlar, • Isıtma ve soğutma ihtiyacı olmayan depo, ahır, ardiye gibi binalar, • Toplam inşaat alanı 1000 m2’den az olan mücavir alan dışında kalan binalardır.

Bir binanın Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu olmaması için enerji tüketiminin ya çok çok az ya da hiç olması gerekir. Fabrikalar, mağazalar, endüstriyel binalar, kamusal binalar gibi tüm binaların bu belgeyi alma zorunluluğu vardır. Yasal zorunluluk olmasıyla birlikte verimli ve etkin enerji kullanmak için de enerji verimliliğinin ölçülmesi gerekir. Bu tür değerlendirmelerin yapılması üretim yapan firmalar için de avantajlıdır. Daha az enerji harcamanın yolları bu veri analizlerine göre keşfedilebilir.

Genel olarak tüm binaların Enerji Kimlik Belgesi olması gerekir. Bu belge olmadığında birçok resmi işlemi yapmak mümkün olmaz. Bir anlamda bu belge enerji kullanımı açısından binanın yasalara uygun olduğunu gösterir.

Enerji Tasarruflu Bina Tasviri

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi yasal bir belge olduğundan sadece yetkili kuruluşlardan alınabilir. Sehatek olarak hızlı ve güvenilir şekilde ihtiyacınız olan Enerji Kimlik Belgesini almanızı sağlıyoruz. Türkiye’nin neresinde olursanız olun internet üzerinden interaktif sistemiz üzerinden kolaylıkla belgenizi alabilirsiniz. Biz form göndererek ücretsiz danışma olanağından da yararlanabilirsiniz.

Enerji Kimlik belgesi alırken çok dikkatli olmalısınız. Sahte belgeler veren firmalardan uzak durmalısınız. Tüm yasal standartlara uygun olarak Sahetek’ten Enerji Kimlik Belgesi alabilirsiniz. Teklif Alın sekmesinden belge alma konusunda detaylı bilgi alma şansınız var.

Enerji Kimlik Belgesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi bize canlı destek, iletişim formu ya da diğer iletişim kanallarından sorabilirsiniz. EKB alınması süreçleri ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz de “Enerji Kimlik Belgesi Alma Süresi” konulu yazımızı okuyarak, süreç ve işlemler hakkında bilgi edinebilir, firmanızın EKB alımının nasıl gerçekleşeceğini öğrenebilirsiniz.


Utku Bozyaka

Utku Bozyaka

Enerji Sistemleri Mühendisi

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

Kuşbakışı Bina Görseli2018 İmar Affı ve İmar Affı İçin Gerekli Evraklar

2018 İmar affı ve imar affı için gerekli olan evraklar, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3194 sayılı imar kanunu

Enerji Performans SınıflarıEnerji Kimlik Belgesi Nedir? BEP Nedir? BEP-TR Nedir?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre Enerji Kimlik Belgesi nedir?