Kalem Kağıt Klavye

Enerji Kimlik Belgesi Fiyat Hesaplama

Enerji Kimlik Belgesi Fiyat Hesaplama

Ortalama Okunma Süresi:  5:32

Bilindiği üzere 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle Enerji Kimlik Belgesine sahip olmayan taşınmazlar kiraya verilemeyecek ve satılamayacak. Bina ve rezidans gibi yapılar için zorunlu hale getirilen bu belge, yapının enerji verimliliğini gözler önüne seriyor.

Yeni bir ev satın almak veya kiralamak isteyen kişi, bu belgeyi ev sahibine sorabilir. Belge, doğrudan binanın verimliliğini gözler önüne seriyor. Ne denli yüksek bir verimlilik söz konusu ise bir o kadar enerji tasarrufu yapmak mümkün hale geliyor. Haliyle EKB olarak da adlandırılan Enerji Kimlik Belgesinin önemli olduğu rahatça anlaşılabilir.

Bu noktada ise taşınmaz sahipleri açısından şöyle bir soru doğuyor; Enerji Kimlik Belgesine sahip olmak için ne kadarlık bir ücret ödenmesi gerekiyor? Bu soru her ne kadar sıkça sorulsa da ne yazık ki yanıt içermiyor. Çünkü EKB sadece bir daire için değil, tüm bina adına veriliyor. Bundan dolayı belge oluşturulurken birçok farklı etmenin bir araya geldiği söylenebilir. 3 katlı bir bina için istenen ücret ile çok daha fazla katlı bir bina adına istenen ücret birbirinden ayrılıyor.

Enerji Kimlik Belgesi konusunda danışmanlık yapan profesyonel firmalar bu konuda gerekli süreçleri başarı ile yönetiyor. Sehatek olarak da işletmeniz ya da binanız için olsun Enerji Etütlerinden EKB alınmasına ya da termal kameralar ile enerji kaçaklarının belirlenmesine ve verimlilik projelerine kadar her alanda size hizmet sunuyoruz. Enerji kaçaklarınızın tespiti ve enerji tasarrufu tedbirlerimiz ile birçok firmanın enerji giderlerinde çok ciddi oranda tasarruf etmesini sağladık.

Enerji Kimlik Belgesi İçin Ne Kadar Ödeyeceğim?

Enerji Kimlik Belgesi alımında ne kadarlık bir ücret ödeyeceğinizi anlayabilmek için süreci yakından tanımanız önem teşkil ediyor. Yapı adına EKB almak için başvuru yaptığınız takdirde farklı faktörler bir araya getiriliyor.

Mimari proje, mekanik proje ve ısı yalıtım raporu gibi tüm değişkenler belge içerisine dahil ediliyor. Tüm bu noktalar bir araya getirildikten sonra ise belge için başvuru tamamlanıyor. Bakanlık tarafından incelenen başvuru, ilgili birimler tarafından gözlem altına alınıyor. Bu doğrultuda iki farklı bina için aynı ücretin çıkmayabileceği söylenebilir.

Başvuru sürecinde yardım almanızı sağlayan enerji verimliliği danışmanlık desteği, hızlı ve sorunsuz bir şekilde belgenizi almanızı sağlıyor. Olumsuzluk yaşanmaması, sürecin herhangi bir şekilde etkilenmesini önlenmiş oluyor.

Enerji Tasarrufu

Enerji Verimliliği ile Her Mevsim Tasarruf Edin

Kışın doğalgaz açısından doğan enerji tasarrufu, aynı zamanda elektrik tüketimine de yansıyor. Çok daha düşük faturalar ile karşılaşmanızı sağlayan yüksek enerji verimliliği, böylelikle tasarruf yapmanıza imkân tanıyor. Üstelik sadece soğuk günlerde değil, sıcak yaz mevsiminde de enerji tasarrufundan söz etmek mümkündür.

Ev ve iş yeri gibi noktalarda soğutma performansını arttıran yalıtım, düşük elektrik tüketimi gerçekleştirmenizi destekliyor. Özellikle klima ve buna benzer soğut sistemleri için çok daha düşük enerji harcanıyor. Sonucunda ise ekonomik yönden fayda doğuyor.

Enerji verimliliğini sadece tasarruf ile sınırlamak elbette yanlış olur. Ekonomik olarak daha düşük faturalar ile karşılaşmanızın yanı sıra doğanın korunmasında da önemli bir adım atmış oluyorsunuz.

Düşük enerji tüketimi neticesinde enerji talebinin düşmesi ve sonucunda doğanın korunması mümkün hale geliyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının her geçen gün yaygınlaştığı bir dönemde verimliliğe dikkat etmek, kaçınılmaz bir gerçeklik halini alıyor.

Enerji Verimlilik Belgenizi 2020 Olmadan Alın

Alınan karar doğrultusunda 1 Ocak 2020 itibariyle enerji verimlilik belgesine sahip olmayan taşınmazlar kiralanamayacak ve satılamayacak. Son günlere kalmanız halinde yoğunluk yaşayabilirsiniz. Ayrıca süreci başlatmadan önce danışmanlık desteğine başvurmanız, potansiyel sorunları yok etmenizi sağlayabilir.

Rezidans, bina, iş yeri ve bunlara benzer yapılar için geçerli olan kanun, temelinde enerji verimliliği bilinci yaratıyor. Yasa çerçevesinde oluşturulan zorunluluk, enerjinin akıllıca kullanılmasında önemli bir adım olarak görülüyor. Doğa dostu adımlar atmada etkin bir süreç doğuran enerji verimliliği, dünyanın geleceği açısından epey önem teşkil ediyor. Yani Enerji Kimlik Belgesi neticesinde birden fazla faydaların elde edildiği söylenebilir.

Bunların yanı sıra söz konusu belgenin zorunlu bir hal alması, beraberinde cezaların de geleceğini gösteriyor. EKB sahibi olmayan binalar için idari para cezaları gündemde. Enerji verimliliği C sınıfı altındaki binalar için iskan verilmeyecek. Bir de idari para cezasının oluşturulmasıyla epey caydırıcı bir sürecin doğacağı görülebilir. Tüm bu olumsuzluklardan etkilenmemek için bir an önce enerji verimlilik belgenizi almanız gerektiğini unutmayın.

EKB veya yönetmelik ile ilgili detaylara ulaşmak isterseniz de bu konuyu sizin için detaylı şekilde inceledik. “Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Yönetmeliği” konulu yazımızdan bu konuda aklınıza takılan sorulara kolaylıkla cevap bulabilirsiniz. Firmamız uzmanlarını arayarak EKB fiyat çalışması için destek alabilirsiniz.


Gonca Ecrin Odabaş

Gonca Ecrin Odabaş

Jeoloji Mühendisi

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

Kuşbakışı Bina Görseli2018 İmar Affı ve İmar Affı İçin Gerekli Evraklar

2018 İmar affı ve imar affı için gerekli olan evraklar, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3194 sayılı imar kanunu

Sehatek EVD Kocaeli OfisiEnerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar

Tüm Türkiye'de enerji kimlik belgesi veren firmalar var mıdır? Enerji kimlik belgesi almak için yetkili firmalar hangileridir?