Son düzenlenme tarihi: 02-09-2019 12:22:19

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile buna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre;

  • Binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını,

  • Enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketiminin sınıflandırılması,

  • Sera gazı salımı seviyesini,

  • Yalıtım özelliklerini

  • Isıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belge Enerji Kimlik Belgesi olarak adlandırılmaktadır.

 Enerji Kimlik Belgesi ve Mantolama

Mantolama Nedir?

Mantolama tanım olarak ısı yalıtımını sağlama işlemidir. Isı yalıtımı ise farklı sıcaklıkta bulunan iki ortam arasındaki ısı transferini dengeleme işlemlerinin bütününe denir.

  • Dış cephe mantolama işlemi gerek uzun, gerekse kısa vadede hem bina ömrü adına, hem de insan sağlığı ve ekonomisi açısından oldukça faydalıdır.

  • Isı yalıtkanlığının kazandırdığı dayanım ile bina ömrü uzarken, sıcaklığın normal değerlerde ve sabit kalması ile de binada yaşayan insanların sağlığı düzgün seyredecektir.

  • Bina içinin soğuması engellendiği için, yakıt ve enerji tasarrufu da sağlanarak, ekonomik anlamda yarar görülecektir.

  • Isı yalıtımına sahip bir binanın hava sıcaklığının yanında nem oranı da dengelenmiş olacaktır. Nem oranı doğrudan bina ömrü ile ilgilidir. Nem oranı sabit olacağı için bina belli aralıklarda boya istemeyecektir. Böylece ekonomik anlamda da kazanç sağlanmış olacaktır.

 

Enerji Kimlik Belgesi İçin Mantolama Gerekli Mi?

Hayır, mantolama şart değildir. Yalıtımsız binalarda Enerji Kimlik Belgesi alabilir.

Enerji Kimlik Belgesi uygulaması için Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine göre 01.01.2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar yeni bina olarak adlandırılır.

01.01.2011 yılından önce yapı ruhsatı almış ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanma izin belgesi almamış binalar mevcut bina olarak adlandırılmaktadır.

Yeni binalarda ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine’ göre yürürlükteki Isı Yalıtım Standartlarının yakalanması zorunludur. Enerji Kimlik Belgesi Performansı sonucu D ve altı olan yeni binalarda iskan ruhsatı verilmemektedir.

Mevcut binalarda ise böyle bir sınırlandırma yoktur, A sınıfından G sınıfına kadar bütün sonuçlar elde edilebilir, yalıtım zorunluluğu yoktur.

İnternetin yarattığı bilgi kirliliği nedeni ile pek çok bina yönetimi yalıtım zorunluluğu olduğu düşüncesinde. Ancak tekrar belirtilmelidir ki mevcut binalarda böyle bir zorunluluk yoktur. Binanın mevcut koşullarında Enerji Kimlik Belgesi düzenlenebilir.

Daha detaylı bilgi için >>

Yazar: Diğdem Karakaş
Meslek: Enerji Sistemleri Mühendisi