Kalem Kağıt Klavye

Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar İstanbul

Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar İstanbul

Ortalama Okunma Süresi:  6:15

Enerji verimliliği ile ilgili yasal mevzuat, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’nda açıklanmıştır. Bu kanuna göre düzenlenen Enerji Performansı Yönetmeliği binalarda enerji kullanımının verimliliğin sağlanması için enerji performansının ölçülmesi ve belgelendirilmesi gerekir.

Enerji israfının önlenmesi ve enerji tüketiminin çevreyi kurmaya yönelik olarak planlanması için Enerji Kimlik Belgesi almak zorunludur. Enerji Kimlik Belgesi yani kısaca EKB, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlardan alınabilir. Yasal standartlara uygun belgeyi bünyesinde Enerji Kimlik Belgesi uzmanı bulunan firmalar verebilir.

EKB uzmanları binaları enerji performansı açısından değerlendirir. Gerekli hesaplamaları yaparak binaya A-G arası enerji sınıfı tanımlaması yapar. Enerji performansının hesaplanmasında birçok veri analizi kullanılır. Danışman firmaların konusunda uzman personelin Enerji Etütleri de yaparak, enerji kaçaklarının nereden olduğunu ve bunu önleme için neler yapılması gerektiğini de belirlerler.

Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı Enerji Sınıfı Hesaplamasını Nasıl Yapar?

Enerji sınıfı hesaplaması için gereken veri analizleri yasal olarak belirlenmiştir. Bir binanın hangi enerji sınıfına dâhil olduğu yapılan analizler sonucunda anlaşılabilir. Enerji belgesi verilirken, Bakanlık onaylı firmaların uzmanları çeşitli çalışmalar yapar. Enerji Kimlik Belgesi uzmanı enerji sınıfını şu kriterlere göre belirler;

• Binaların ısıtma ve soğutma ihtiyacı için gereken enerji miktarı, • Binanın toplam enerji tüketimi, • Sıhhi sıcak su için gerekli enerji tüketimi, • Aydınlatma için gereken enerji miktarı, • CO2 gaz salınım oranı, • Referans binanın değerleridir.

Bina ve Enerji Performansı Listesi

Enerji performansı hesaplamaları sonucunda A-G arası enerji sınıfı belirlenir. Enerji Kimlik Belgesi enerji sınıfları şu şekilde ifade edilir; • A Enerji Sınıfı: A sınıfı çok iyi enerji verimliliğini ifade eder. A sınıfı enerji kimlik belgesine sahip bina sahibi oldukça azdır. Bu tür binalarda çevre dostu enerji politikaları uygulanır. • B Enerji Sınıfı: Enerji verimliliği olması gereken standartların üzerinde olduğunda B sınıfı olabilir. • C Enerji Sınıfı: Gerekli tüm standartları karşılayan enerji sistemine sahip binalara verilir. Bu enerji sınıfı iyi olarak kabul edilir. • D Enerji Sınıfı: Gereken standartları karşılamasa da ortalama bir enerji verimliliğine sahip binalara verilir. • E Enerji Sınıfı: Ortalama enerji verimliliğini ifade eden bu sınıf çok kötü sonuç olarak görülmez. • F Enerji Sınıfı: Düşük enerji verimliliğine sahip binalara verilir. Oldukça fazla karşımıza çıkar. • G Enerji Sınıfı: En düşük enerji sınıfı seviyesidir. Bu seviyeden daha düşük enerji verimliliğine sahip binalara bele verilmez.

Enerji Kimlik Belgesi Almak Neden Önemlidir?

Enerji Kimlik Belgesi, günümüzde artık binaların iskân ruhsatı alabilmesi için kesinlikle gereklidir. Yeni binalarda C sınıfı enerji sınıfı şartı aranır. EKB, binaların tüm resmi işlemlerinde gerekli olan bir belgedir. Yapı izinleri için gereklidir. Aynı zamanda enerji performansı bir binanın değerini de etkiler. Enerji sınıfı düşük olan binalar daha değersiz binalar olarak görülür.

Eğer enerji belgesi alınmazsa binanın kiralanması, satılması ya da binada üretim yapılması mümkün olamıyor. Devlet tarafından enerji kimlik belgesi alınması için sunulan teşvikler de bulunuyor. Vergi indirimleri de enerji verimliliği yüksek olan binalara uygulanıyor.

Enerji verimliği performansınızın ölçülmesi enerji israfını önlemek açsından da çok önemli, Çıkan sonuçlara göre enerji tasarrufu için gereken değişimler yapılabilir. Enerji Kimlik Belgesi yasal bir zorunluluk olmakla birlikte enerji tasarrufu sağlanması için de gerekli bilgileri sunan bir belgedir.

Binalar için alınan enerji belgesinin sorgulaması da yapılabilmektedir. Bu sorgulamanın niteliği çok geniş kapsamlıdır. Çeşitli bilgiler girilerek belge sorgulaması yapılabilir. EKB sorgulanması hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz de “Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama” konulu yazımızı okuyarak, detaylı bilgiyi elde edebilirsiniz

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi yasal bir belgedir. Bu belgeyi verebilen firmalar Bakanlık tarafından yetki belgesine sahiptir. Belge verilirken hesaplamaların doğru yapılması ve yasal standartlara uygun şekilde belgelendirilmesi önemlidir. Enerji Kimlik Belgesi’ni Sehatek dijital çözümleriyle oldukça kolay şekilde alabilirsiniz.

Yetki belgesine sahip olan firmamız güvenilir ve hızlı şekilde belge almanızı sağlar. İnternet üzerinden teklif alarak belgeyi nasıl ve ne kadara çıkarabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ücretsiz danışma hizmetlerimizden yararlanarak Enerji Kimlik Belgesi alma sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bu belgeyi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kesinlikle yetkili firmadan almanız gerektiğidir. Belgede eksiklikler olması ya da hatalı hesaplamalar yapılması olumsuz durumlara yol açabilir. Enerji Kimlik Belgesinin geçerli olabilmesi için yetkili firmadan alınması gerekir. Belgenizi alırken mutlaka firmanın yetkili olduğunu gösteren belgesini görmelisiniz. Sehatek yetkili bir firma olarak hızlı ve güvenilir şekilde Enerji Kimlik Belgesi almanızı sağlar.

EKB yanı sıra firmamız size enerji verimliliğine yönelik çalışmalarınızda da destek vererek önlemler almanız hususunda yardımcı olur. Özellikle enerjinin çok fazla israf edildiği yalıtım eksikliği konusunda, Isı Yalıtım Danışmanlığı hizmetimizden yararlanarak, kaçaklarınızı öğrenebilir, yalıtım yaparak yüksek oranda enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm sorular için bizi arayarak, uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.


Gonca Ecrin Odabaş

Gonca Ecrin Odabaş

Jeoloji Mühendisi

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

Kuşbakışı Bina Görseli2018 İmar Affı ve İmar Affı İçin Gerekli Evraklar

2018 İmar affı ve imar affı için gerekli olan evraklar, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3194 sayılı imar kanunu

Sehatek EVD Kocaeli OfisiEnerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar

Tüm Türkiye'de enerji kimlik belgesi veren firmalar var mıdır? Enerji kimlik belgesi almak için yetkili firmalar hangileridir?