Kalem Kağıt Klavye

Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri

Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri

Ortalama Okunma Süresi:  5:43

Enerji tüketiminde tasarrufa gitmek, sadece ekonomik yönden fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda doğanın korunmasına da yardımcı olur. Özellikle küresel ısınmanın arttığı günümüzde, enerjinin bilinçli bir şekilde kullanılması epey önemlidir.

Yerinde ve doğru bir şekilde kullanılan enerji sayesinde, doğa dostu çözümler elde etmek mümkün olur. Ayrıca enerji verimliliğinin oluşturulması, gelecek yıllarda doğabilecek enerji sorununa yönelik adımlar atılmasını da destekler.

Konut ve iş yeri gibi tüm noktalarda enerjinin akıllıca kullanılması önemlidir. Bu konuda ise devreye enerji verimliliği danışmanlık şirketleri girmektedir. Mekânda enerjinin en iyi şekilde nasıl harcanabileceğini düşünen danışmanlık şirketleri, bu duruma yönelik çözümler üretir.

Gerekli adımların atılmasını sağlayan şirket, sunacağı öneriler neticesinde enerjide tasarrufa gidilmesine yardımcı olur. Sonuç olarak, hem doğa korunur hem de ekonomik yönden daha az tüketim gerçekleşir. Tabi burada enerji verimliliği danışmanlık şirketinin profesyonel olması da önemlidir.

Deneyimli ve profesyonel bir şirkete danışarak günümüz ihtiyaçlarının belirlenmesinde destek alabilirsiniz. Görüş ve öneriler ışığında alacağınız kararlar, kısa sürede olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Verimli Ampül Görseli

Düşük Enerji Faturaları Hayal Değil

Artan enerji fiyatları, ne yazık ki birçok kişi açısından olumsuz sonuçlar doğurur. Aylık ve yıllık enerji harcamalarında görülen artış, giderlerin büyük bir bölümünü oluşturur. Oysa uygulayacağınız enerji verimliliği adımları ile bu giderleri minimal seviyeye indirmeniz mümkündür.

Sadece uzun vadede tasarruf yapmanızı sağlamakla kalmayan düşük enerji tüketimi, kısa sürede olumlu sonuçlar elde etmenizi de destekler. Böylelikle mutlaka uzun süreli bir kullanım oluşturmaya gerek kalmaz. Gerekli düzenlemeler sonrası yasal zorunluluk gerektiren enerji verimliliği, bina ve buna benzer yapılar için şartların sağlanmasını koşul tutar. Bu nedenle inşa edeceğiniz veya hali hazırdaki bina için zorunlu verimlilik şartlarını sağlamanız önemlidir.

Genellikle kullanıcılar bu noktada ne yapmaları gerektiğini bilemezler. Danışmanlık şirketleri ise tasarruf yapma ihtiyacında olduğu gibi yasal zorunlulukların karşılanması hususunda da devreye girer. Gerekli önerileri gerçekleştirmeniz halinde kısa sürede yasal zorunluluğu karşılayabilirsiniz. Bunun sonucunda binada enerjinin en iyi şekilde tüketilmesi desteklendiği gibi devlet tarafından herhangi bir idari para cezasına uğramanız önlenmiş olur.

İdari Para Cezası Almamak İçin Adım Atın

Güncel yasalar kapsamında binanın enerji verimlilik kurallarına uygun olmaması, idari para cezası ile sonuçlanır. Başlangıçta düşük miktarda cezalar uygulansa da yasanın karşılanmaması halinde para cezası her yıl artış gösterir.

Bu noktada 20.000 Türk lirasına eş değer miktarlarda para cezası ile karşılaşabilirsiniz. Üstelik bu miktar gerekliliklerin ceza sonrasında dahi karşılanmaması halinde iki katına çıkar. Bu tarz olumsuzluklar yaşamamak için bir an önce enerji tasarrufu yoluna gitmelisiniz. Bina içi ve dışı olmak üzere farklılaşan enerji verimlilik koşulları, başvuracağınız danışmanlık şirketinin vereceği öneriler sonucunda yerine getirilir.

Enerjinin üretim, iletim, dağıtım ve tüketim gibi farklı aşamalarında yasal zorunluluklar belirlenmiştir. Endüstriyel işletmeleri de kapsayan yasal zorunluluklar, toplum genelinde enerji bilincinin geliştirilmesine ön ayak olur. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme hususunda da söz konusu yasal zorunluluklarının fayda sağladığı söylenebilir. Enerji verimliliği danışmanlık şirketleri ise aslına bakılırsa enerji tüketiminde hem tasarruf sağlanmasında hem de toplum bilincinin gelişmesinde önemli role sahiptir.

Danışmanlık firmaları yaptıkları incelemeler ile enerjinin nasıl verimli kullanılacağına dair öneriler de sunar. Buna göre verimlilik arttırıcı projeler belirlenerek, devreye alınır. Hem doğa hem de firmalar kazanır. Bu projelerin detaylarında da bu profesyonel firmaların uzman kadrosundan kolaylıkla destek alınarak, projelerin başarısı da garanti altına kolaylıkla alınabilir.

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Danışın

Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında belirli yapıların enerji kimlik belgesi almaları zorunludur. Bu belge için ne gibi adımlar atmanız gerektiğini bilmiyorsanız enerji verimliliği danışmanlık şirketine başvurabilirsiniz. Size en iyi şekilde yönlendiren danışmanlık, bu sayede en kısa sürede yasal olarak almanız gereken belgeye kavuşmanızı destekler.

Sanayi alanında üretim faaliyetleri yürüten binalar, toplam kullanım alanı 50 metrekare altında olan binalar, sera ve atölye gibi üretim alanı dışında kalan bölgeler için enerji kimlik belgesi almak zorunlu değildir. Ancak apartmanlar, rezidanslar, konutlar, ofisler, eğitim binaları, sağlık binaları ve alışveriş merkezleri için enerji kimlik belgesi almak zorunludur.

Herhangi bir ceza ile karşı karşıya kalmamak ve doğanın korunması hususunda adım atmak için bir an önce yasal zorunluluğu karşılamanız gerekir. Bunun için enerji verimliliği danışmanlık şirketine danışmayı ve profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz. Profesyonel bir yönlendirme, süreci hatasız ve hızlı bir şekilde sonlandırmanızı sağlar. Bunun için bir an önce başvuru yapmanız gerektiğini unutmayın.

Enerji Kimlik Belgesi alınmasına yönelik destek veren firmalar konusunda daha fazla bilgi de almak isterseniz, “Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Bu konuda profesyonel bir firma size her zaman en doğru çözümleri sunarak, projelerinizin başarılı olmasını sağlayacaktır.


Hayrettin Sarışan

Hayrettin Sarışan

Jeofizik Mühendisliği

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir