İstanbul enerji kimlik belgesi

İstanbul Enerji Kimlik Belgesi (EKB)

İstanbul İçin Ücretsiz Ara Hemen Ara

İstanbul, Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık şehri olduğu gibi aynı zamanda en çok enerji tüketen şehridir. Enerji kimlik belgesi (ekb) uygulaması bu yüzden İstanbul için fazlaca bir önem addediyor. Bu içeriğin amacı İstanbul’un enerji tüketim istatistiklerini resmi kaynaklarla ortaya koyup, enerji kimlik belgesi (ekb) ile yapılacak teşhisin, problemin çözümündeki önemini okuyuculara aktarmaktır.

Yazı boyunca değineceğimiz konular;

 • Nüfus açısından İstanbul’un Türkiye Cumhuriyeti için önemi
 • İstanbul’un enerji tüketim istatistikleri
 • Enerji Kimlik Belgesi (EKB) uygulamasının önemi
 • İstanbullular için enerji tüketim bilinci kazanmanın toplumsal faydası
 • Sehatek EVD – Enerji Kimlik Belgesi

Nüfus Açısından İstanbul’un Türkiye Cumhuriyeti İçin Önemi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 31 Aralık 2018 tarihli verilerine göre Türkiye Cumhuriyeti’nin toplam nüfusu 82 milyon 3 bin 882, İstanbul nüfusu ise 15 milyon 67 bin 724 olarak açıklandı. Ülkemizde kilometre kareye 102 insan düşerken İstanbul’da bu istatistik kilometre karede 2523 insan olarak ölçülmüş. İlginç bir diğer istatistik ise 1950 – 2000 yılları arası nüfusun tam 10 milyon artması. Artan nüfus enerji ihtiyacı artırırken alt yapı anlamında yaşanan yetersizlik enerji ihtiyacımızı ithalat ile karşılama sonucunu doğurdu. Enerji kimlik belgesi (ekb) uygulaması ise eksiklerin tespiti ve giderilmesi açısından büyük bir rol oynuyor. İstanbul’da yaşayan her bir vatandaşımız, enerji kimlik belgesi (ekb) gerekliliğini yerine getirdikçe dolaylı olarak enerji ithalat rakamlarının azalmasında büyük bir rol oynuyor.

İstanbul’un Enerji Tüketim İstatistikleri

TÜİK verilerine göre ülkemizin 2018 yılındaki toplam ithalat faturası 233 milyar dolar iken aynı yıla ait enerji tüketim faturası 42.99 milyar dolar. 2012 yılında 60.1 milyar dolar olan enerji ithalatı faturası enerji kimlik belgesi ve benzer stratejilerle bu tutarlara indirilmiş durumda. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nda enerji araştırmacısı olarak görev yapan Yunus Furuncu’nun Hürriyet gazetesine verdiği bilgilerde 2019 için enerji ithalatı faturası, 45 milyar dolar civarında bekleniyor.

İstanbul enerji tüketim istatistikleri temsili

Sadece elektrik tüketimi üzerinde bile konuşacak olursak 2014 yılı verilerine İstanbul’da, avrupa yakasında 4.3 milyon, anadolu yakasında 2.6 milyon olmak üzere toplam 6.9 milyon elektrik abonesi bulunmakta. Yaklaşık 7 milyonluk bu abone sayısı 33.5 milyar kilowatt saat’lik elektrik tüketmiş durumda. Bu veriler İstanbul’u dünya üzerinde en çok elektrik tüketen 50 şehir, ülkemizi ise en çok elektrik tüketen 20 ülke arasına sokmuş durumda.

İstanbul nüfus olarak toplam nüfusun yaklaşık %18’ine denk gelse de enerji tüketimi açısından çok daha fazlasını kapsıyor. 2014 yılının verilerine göre İstanbul 8 OECD ülkesinden daha fazla enerji tüketiyor. Bu veriler de yaklaşık 43 milyar dolarlık enerji ithalatı faturasının büyük bir bölümünün İstanbul’dan kaynaklandığını, enerji kimlik belgesi görevinin Türkiye’nin bu en büyük şehri özelinde ne kadar önemli bir uygulama olduğunu gözler önüne seriyor.

İstanbul İçin Enerji Kimlik Belgesinin (EKB) Önemi

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün 2013 yılında yayınladığı istatistiklere göre ülkemizde;

 • 16.245.901 adet bina
 • 559.934 mevsimlik konut
 • 333.899 kamuya ait işyeri
 • 1.937.867 özel işyeri
 • 483.700 inşaat
 • 1.366.442 diğer kategorisinde

olmak üzere toplam 20.927.743 adet konut bulunmakta, tabi ki bunun da bir kısmı zorunluluk kapsamına girmeyen konutlardan oluşmakta. -Zorunluluk kapsamına girmeyen binaları öğrenmek için: Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu / Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur? içeriğimizi inceleyebilirsiniz.- Bu toplam konut adedinin yaklaşık 5 milyonu ise Marmara Bölgesi’nde bulunmakta. Anadolu Ajansı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dayandırarak Temmuz ayında yayınladığı habere göre ise enerji kimlik belgesi 750 bin civarında. Sadece İstanbul özelinde yapılacak çalışmalar bile enerji kimlik belgesi almamış konut sayısını çok ciddi oranda azaltacaktır.

Bu kadar çok binanın bulunduğu, canlı bir organizma gibi sürekli büyüyen bir şehirde 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle enerji kimlik belgesi almayan konutlar için kiralama ve alım – satım işlemlerinin durması ülke ekonomisi için de çok kritik bir süreç olacağı anlamına geliyor. Enerji kimlik belgesi alınmadığı için uygulanacak cezai işlemlerin bir getirisi olarak oluşacak yoğunluğun İstanbullular için ciddi zaman kaybı olacağı da ortada. Bakanlıktan yetkili bir Enerji Verimliliği ve Danışmanlık Şirketi olarak Sehatek, yetkin kadrosu ile birlikte enerji kimlik belgesi ile ilgili bilgi alma, gerekli evrakları toparlama (EKB İçin Gerekli Evraklar Nereden Temin Edilir?), termal kamera ölçümü ile binanızın durumunu belirleme gibi pek çok konuda sizlere yardımcı oluyoruz.

İstanbullular için enerji tüketim bilinci kazanmanın toplumsal faydası

Yazının önceki başlıklarında belirttiğimiz istatistikleri hesaba katarsak İstanbul’un Türkiye ekonomisi için önemini çok daha net anlayabiliriz. Enerji ihtiyacının yüzde 90’ını ithal eden ülkemiz için devletin gerekli uygulamarla tüketimi azaltması gerektiği gibi vatandaşın da israfın önüne geçmesi gerekiyor. Enerji kimlik belgesi (ekb) Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin ihtiyaçlar doğrultusunda çalışma yapabilmesi için çok önemli veriler barındırıyor.

Enerji kimlik belgenizi bir an evvel edinerek sürecin hızlanmasında önemli bir oynayabilirsiniz. Bunun dışında kendi evinizde de uygulayacağınız çok basit yöntemler hem faturalarınızı kısabilir, hem de ithal edeceğimiz enerji miktarını azaltabilir. Daha detaylı bilgi için Evler İçin Enerji Tasarrufu Önerileri isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Sehatek EVD – İstanbul Enerji Kimlik Belgesi Hizmeti

Sehatek Enerji Verimliliği olarak İstanbul personelimiz, bütün sorularınızı iletebileceğiniz çağrı merkezimiz ve mühendis kadromuzla enerji kimlik belgesi edinme sürecinde hizmetinizdeyiz. Bizlere 0850 333 73 42 no’lu telefon numaramızdan, Whatsapp hattımızdan, aşağıdaki iletişim kanalları aracılığı ile dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Sehatek EVD İletişim Bilgileri

Türkiye'nin Her Yerinden
Ücretsiz Ulaşın

Hemen Arayın Hemen Arayın

Canlı Destek
E-Posta

Whatsapp İletişim Hattı

0 533 897 01 63

Whatsapp İletişim Hattı

0 533 897 01 63