Hemen Arayın
Termal Kamera Ölçüm Danışmanlığı

Termal kamera görüntüleme, bir binanın dış cephesi, bir binanın çatısı, bir tesisin makine dairesi veya bir tesisin elektrik odası ölçümlerini kapsayabilir. Termal kamera ölçüm raporlaması, ölçüm sırasında kullandığımız termal kameralar ile akredite olmuş yazılım aracılığıyla hazırlanır. DIN EN 13187 Standartlarına uygun termal raporların yazılmasını sağlar.

Termal Kamera Nedir?

İnsan gözü sadece elektromanyetik spektrumdaki görünür ışıkları görebilir. Maddelerin yaydığı ısı kızılötesi ışıktır ve bu insan gözünün görebileceği dalga boyuna dahil değildir.  Gözümüzle göremediğimiz bu ısı enerjisi, infrared dalga boyu aralıklarında yayılır. Termal kameralar maddelerin infrared dalga boyunda yaydığı termal enerjinin görüntülenmesini sağlar. Kısacası, ısıdan görüntü oluşturabilen cihazlardır.

Termal Kameralar Nasıl Çalışır?

Bir Evin Termal Kamera ile Görüntüsü

Termal kameraların temel çalışma prensibi Infrared dalga boyunu, elektromanyetik spektrumdaki dalga boyuna çevirerek, gözümüzün görebileceği (elektromanyetik spektrum) resme dönüştürmektir.

Maddelerin yaydığı her sıcaklık değerinde farklı IR yayılımlar oluşur ve IR yayılımın farklı dalga boyuna sahip olmasından dolayı da bu objektifler belli sıcaklık aralıklarında görüntü verebilirler.

Doğadaki tüm varlıkların kızılötesi bir yayılımı bulunmaktadır. Gözle görülemeyecek frekanslarda olan bu yayılımlar termal kameralar sayesinde yakalanabilir. Her cismin ısı yayılımı mutlaka 0 ile 1 arasında olmaktadır. Bu değerlere EMMISIVITY adı verilmektedir ve bu değer sadece siyah renkte 1’dir. Normal kameralar görüntüyü ışık özelliklerinden yararlanarak oluştururken termal kameralar bunu ısı özelliklerinden yararlanarak yapar. Bu sayede Gözle görülemeyen IR enerji (ısı enerjisi) termal kameralar sayesinde biçim kazanır ve görünür hale gelir.

Termal Kamera Kullanım Alanları

Güneş Panellerinde Termal İnceleme

Elektrik Sistemleri

Termal kamera temas gerçekleştirmeden ölçüm yapma imkanı sunar, Aşırı yüklenme sonucunda kablo ve panolarda meydana gelen ısınmalar kolaylıkla tespit edilir.

Güneş Panellerinde Termal İnceleme

Mekanik Hatlar

Termal kamera ısıtma-soğutma sistemleri, radyatörler, kazanlar gibi mekanik sistemlerde düzensiz sıcaklık dağılımlarını algılar.

Güneş Panellerinde Termal İnceleme

Dış Cephe Analizi

Yalıtımsız bir binanın ısı kayıplarının analizi sağlar. Yalıtım uygulamasından sonra yapılacak ölçüm kontrolü ile uygulama hakkında bilgi verir.

Güneş Panellerinde Termal İnceleme

İnşaat

Termal kameralar inşaat alanında özellikle metal yorgunluğu tespitinde karşımıza çıkar. Metalin maruz kaldığı yüksek veya düşük ısılar kolaylıkla tespit edilir. Ayrıca tesisat borularının sızdırmazlık testlerinde yine termal kameralardan yararlanılır.

Güneş Panellerinde Termal İnceleme

Nem

Termal kameralar binalarda su kaçağı testinde kullanılır. Yağmur ve drenaj su hatlarındaki hatalı uygulamalar nem meydana getirir.

Güneş Panellerinde Termal İnceleme

Küf Oluşumu

Termal kameralar binalarda soğuk ısı köprülerine maruz kalan yapı elemanlarında oluşmuş küfün tespitinde kullanılır.

Güneş Panellerinde Termal İnceleme

Hava Sızdırmazlığı

Termal kameralar Kapı ve pencerelerin montajının yanlış yapılması sonucu beton-çerçeve yüzeylerindeki ısı kayıplarının görüntülenmesinde kullanılır.

Güneş Panellerinde Termal İnceleme

Güneş Enerjisi Sistemleri

Bu tip sistemler, çok yüksek ısı enerjisine sahip olduklarından ekipmanlarda yangın riskini azaltmak için belirli periyotlarla termal kamera ile kontrol gereklidir.

Güneş Panellerinde Termal İnceleme

Güvenlik Sistemleri

Termal kameralar gözün göremediği ısı enerjisine biçim kazandırdıkları için, karanlıkta net bir resim ortaya çıkarır ve görüntüye anlam katarlar.

Termal Kameralar Kullanımı Avantajları?

Güneş panellerinde termal inceleme
  • Termal kameralar sayesinde, insan gözünün göremediği birçok problem kolaylıkla tespit edilebilir.
  • Mevcut durumun analizi sonucunda beklenmedik durumlarla karşılaşılması önlenir. Böylece tesis için gerekli insan, makine ve üretim veriminin azalması önlenir.
  • Makine ve elektrik ekipmanlarından düzenli periyotlarla yapılan ölçümler sayesinde yangın riski azalır.
  • Kayıp ve kaçaklar tespit edileceğinden, yüksek enerji tüketimlerinin önüne geçilir ve enerji tasarrufu sağlanmış olur.