Kalem Kağıt Klavye

Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Ortalama Okunma Süresi:  6:04

Yapının enerjiyi ne denli akıllıca kullandığını gösteren Enerji Kimlik Belgesi (EKB), yakında zorunlu olacak. Koşulları karşılayan tüm binalar adına alınması gereken belge, enerji verimliliği konusunda toplum bilinci oluşturuyor.

Enerji tasarrufu sağlamada büyük bir adım olarak görülen yasal zorunluluk, 1 Ocak 2020 itibariyle uygulanmaya başlayacak. Geleceğin korunması adına önemli olan verimli enerji kullanımı, ayrıca ekonomik açıdan da önem teşkil ediyor.

EKB alınması sürecinde yetkilendirilmiş danışmanlık firmaları devreye giriyor. Bu firmaların profesyonel desteği ile hızla ve güvenli bir şekilde belgeye kolayca sahip olabilirsiniz. Sehatek olarak aldığımız yetki ile binanızın Enerji Kimlik Belgesinin alınması hususunda size uzman mühendislerimiz ile destek sağlıyoruz. Enerji Kimlik Belgesisüreçleri ve fiyatları ile ilgili bizi arayabilirsiniz.

Bina Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Şu an yaşamakta olduğunuz binaya ait Enerji Kimlik Belgesi sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle yapıya ilişkin enerji tasarruf seviyesini belirli oranda görüntülemeniz mümkün oluyor.

Bilindiği üzere yeni bir ev kiralamak isteyen veya satın almayı düşünen kişi, binaya ait Enerji Kimlik Belgesini görmek isteyebilir. Haliyle belge sorgulama işlemi, her iki taraf için de önem teşkil edebiliyor. Eğer yapıya ait Enerji Kimlik Belgesini sorgulamak istiyorsanız bep.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Gireceğiniz belge numarası ile kolayca belgeyi görebilirsiniz.

Apartman Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Yeni bir eve taşınırken apartmana ait Enerji Kimlik Belgesini görüntülemek isteyebilirsiniz. Sonuçta 2020 itibariyle bu belgeye sahip olmayan binalar adına idari para cezaları kesilebilecek. Haliyle hem bu tarz bir cezadan uzak durmak hem de enerjiyi en iyi şekilde kullanmak için enerji verimliliği sunan bir binada yaşamak isteyebilirsiniz.

Doğalgaz ve elektrik faturalarının daha düşük gelmesini sağlayan enerji verimliliği, böylelikle tasarruf yapmanızı destekliyor. Üstelik daha düşük enerji tüketimi, doğrudan doğanın korunmasına yardımcı oluyor. Tüm bu nedenler ise enerjiyi akıllıca kullanan bir binada yaşam sürdürmek istemenizi teşvik ediyor.

eDevlet Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Devlet ile ilişkili pek çok işlemin dijital olarak gerçekleştirilmesini sağlayan e-Devlet, Enerji Kimlik Belgesi sorgulama işlemi için de kullanılabiliyor. e-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ya da banka hesabı üzerinden kullanıcı paneline giriş yapmanız ve ardından EKB için gerekli sayfaya ulaşmanız gerekiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sayfasına bağlı olan sorgulama ekranı, öğrenmek istediğiniz detayları kolayca edinmenizi sağlıyor. Pratik görüntüleme olanağı sunan bu hizmet, zamandan tasarruf yapmanızı kolaylaştırıyor.

Ada Parsel ile Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Yeni bina yapımlarında doğrudan zorunlu olan Enerji Kimlik Belgesi, bazı durumlarda ada parsel numarası ile sorgulanmak istenebilir. Taşınmak istediğiniz bina ile ilgili önceden Enerji Kimlik Belgesini görmek istemeniz son derece normaldir. Bu açıdan bakıldığında online sorgulama işlemleri, büyük kolaylık sunuyor. Bununla birlikte iskan için de zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi, günümüz binalarında temelden düşünülen bir kavram halini alıyor.

Özellikle gelecek açısından önemli olan bu durum, aynı zamanda doğaya karşı gerçekleşen tahribatın minimum seviyesine çekilmesinde etkili oluyor. Tabi tüm bunlar yapılırken her binanın aynı oranda verimlilik sunacağına düşünmemelisiniz. Binaya ilişkin pek çok değişken faktör bulunuyor. Haliyle her binanın kendisine özgü bir enerji verimlilik seviyesi olduğu düşünebilir.

UAVT ile Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Yaşamakta olduğunuz binaya ilişkin Enerji Kimlik Belgesi sorgulamak istiyorsanız UAVT numarasını kullanabilirsiniz. E-Devlet üzerinden yapılan sorgulama sırasında sizden istenen bilgiler arasında UAVT bina numarası bulunuyor. Eğer bu numarayı bilmiyorsanız kimlik belge numarasını da kullanabilirsiniz. Bu iki numaradan herhangi biri, doğrudan yapının enerji verimliliğini görmenizi mümkün hale getiriyor.

Bina ve Enerji Performansı Listesi

Son derece kolay olan sorgulama işlemini mobil cihazınızdan veya bilgisayarınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Eğer e-Devlet şifrenizi bilmiyor ancak online bankacılık işlemlerini kullanıyorsanız hizmete erişmeniz mümkün. Bunun için bankacılık uygulaması üzerinden e-Devlet hizmetini kullanmalısınız. Gerekli yönlendirme neticesinde hesabınıza erişebilir ve ardından Enerji Kimlik Belgesi sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Sunulan online hizmetler kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji Kimlik Belgesinin pratik bir şekilde görüntülenmesine olanak tanıyor. Belge ile ilgili yasal mevzuatı sunan bakanlık, sorgulama işlemi neticesinde yaşadığınız ya da yaşamayı düşündüğünüz binaya ilişkin enerji bilgilerini görüntüleme şansı yaratıyor. Üstelik bunu yapmak için bilmeniz gereken tek şey belge numarası oluyor.

Bunun yerine UAVT numarasını kullanarak da yine sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Görüntüleme sayfasına e-Devlet üzerinden ulaşabilir ve saniyeler içerisinde detaylı bilgiye erişebilirsiniz. Son derece pratik olan işlemler bütünü, yapının enerjiyi ne denli iyi kullandığını öğrenme imkanı yaratıyor.

Enerji Kimlik Belgesinin son süresi hızla yaklaşırken bina yönetimlerinin aklındaki en büyük sorulardan biri de bu belgenin fiyatlandırma süreci oluyor. Ancak EKB alımında standart bir fiyatlandırmadan söz etmek mümkün değil. Çünkü bu belge her binanın kendi kriterlerine göre verildiği ve binalar da farklılık gösterdiği için fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Yapılabilecek hesaplamalar sadece ortalama bir fiyat verebiliyor. EKB olası fiyat hesaplama yapabilmek ve bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için “Enerji Kimlik Belgesi Fiyat Hesaplama” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Diğdem Karakaş

Diğdem Karakaş

Enerji Sistemleri Mühendisi

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

Enerji Performans SınıflarıEnerji Kimlik Belgesi Nedir? BEP Nedir? BEP-TR Nedir?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre Enerji Kimlik Belgesi nedir?

Toplantı Yapan Müşteri ve PersonelEnerji Kimlik Belgesi Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

Enerji kimlik belgesi (bilinen diğer adıyla EKB) ne işe yarar? Vatandaşa ne gibi faydaları vardır? Avantajları nelerdir?