Kalem Kağıt Klavye

Enerji Kimlik Belgesi Yönetmeliği

Enerji Kimlik Belgesi Yönetmeliği

Ortalama Okunma Süresi:  6:03

Enerji günümüzün en önemli kaynaklarından biri haline gelmiştir. Tükenebilir olması da enerjinin yüksek maliyetini açıklayan önemli bir unsurdur. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de enerji tasarrufu ve verimliliğine yönelik kanun ve yönetmelikler devreye girmiştir.

2020 itibariyle zorunlu hale gelecek olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB), yapının enerji verimliliğini anlamada en yetkin evrak oluyor. Tıpkı beyaz eşyalarda olduğu gibi yapılar için de, enerji sınıfları bulunuyor. Ne kadar yüksek enerji verimliliği söz konusu ise bir o kadar tasarruf yapılabilecek.

Özellikle doğalgaz ve elektrik noktalarında hissedilen tasarruf, bina sakinlerine ekonomik açıdan fayda sağlıyor. Tabi tüm bunlardan önce yapının gerekli yönetmeliğe göre inşa edilmiş olması gerekiyor. Yapı için alınması zorunlu tutulan Enerji Kimlik Belgesi ise bu konuda uzman ve yetkilendirilmiş bir danışmanlık şirketi aracılığı ile alınabiliyor. Bu nedenle yönetmelik kadar danışacağınız şirket de süreç açısından önem teşkil ediyor.

Profesyonel bir danışmanlık hizmeti neticesinde süreci sorunsuz ve hızlı olacak şekilde geride bırakabilirsiniz. Bina yalıtım özellikleri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin özellikleri, binanın asgari enerji ihtiyacı gibi tüm önemli noktalar, enerji sınıflandırması üzerinde etkilidir. Belge oluşturulurken bahsi geçen özellikler göz önünde bulunduruluyor. Bu çerçevede yapıya ait net bir enerji sınıfı bilgisi alınabiliyor.

Profesyonel danışman firma bu süreçte belgenin hızlı ve doğru alınmasında etkin rol oynuyor. Danışman firmalar ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz de “Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar İstanbul” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Enerji Verimliliği Kanunu ile Toplum Bilinci Artıyor

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu, binalardaki enerjinin verimli kullanılmasına dayanıyor. Gereksiz tüketimi önleyen yasa kapsamında enerji kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılması zorunlu oluyor. Bu durum, sadece yasal mevzuatta görünür olmakla kalmıyor ayrıca toplum bilincinin oluşmasında önemli bir görev üstleniyor.

Zorunluluğun gelmesi ile kullanıcılar enerji verimliliğine yönelik daha fazla araştırma yapmaya başladılar. Enerji Kimlik Belgesinin alınması sürecinde ise ister istemez enerji tasarrufu yapılması gerekiyor. Toplum genelinde artan enerjiyi verimli kullanma bilinci, özellikle gelecek yıllar açısından son derece önem teşkil ediyor.

Küresel ısınmanın artması, beraberinde doğal yaşamı tehlikeye sokuyor. Bilinçsiz enerji tüketimi ise doğanın zarar görmesine neden olan faktörler arasında yer alıyor. Günümüzde pek çok ülke, çevrenin korunması için önemli adımlar atıyor. 1 Ocak 2020 itibariyle uygulanacak yasa da bu kapsamda değerlendirilebilir. Enerji tasarrufu ile doğrudan daha düşük faturalar ile karşılaşacak olan kullanıcılar, hem kendileri için hem de doğa için önemli bir adım atmış olacaklar.

Enerji Kimlik Belgesi Hangi Yapılar İçin Zorunlu?

• Sanayi alanları içerisindeki üretim faaliyetlerinin yürütüldüğü binalar, • 2 yıldan az süreliğine kullanılması planlanan yapılar, • Toplam kullanım alanı 50 metrekareden daha az olan binalar, • Seralar, • Atölyeler, • Isıtılmasına ya da soğutulmasına gerek duyulmayan depo benzeri yerler, • Mücavir alan dışında kalan, toplam inşaat alanı 1000 metrekareden az olan binalar.

Yukarıda bahsi geçen koşulların dışında kalan tüm binalar, Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğuna tabi tutuluyor. Eğer 1 Ocak 2020 itibariyle söz konusu koşullar dışında kalan binalar Enerji Kimlik Belgesine sahip olmazsa idari para cezaları gündeme gelecek. Ayrıca bu belgenin bulunmadığı binalardaki daireler kiraya verilemeyecek ve satılamayacak.

Müşteri Döküman İmzalama

Ekonomik yönden zorunlulukların tabi tutulduğu söylenebilir. Ayrıca herhangi bir evi kiralamak isteyen kişiler Enerji Kimlik Belgesini görmek isteyebilirler. Herhangi bir olumsuzluk yaşamamak için elinizi çabuk tutmanız tavsiye ediliyor. Enerji verimliliği danışmanlık şirketine başvurarak yapmanız gerekenleri öğrenebilir ve profesyonel destek neticesinde enerji kimlik belgenizi alabilirsiniz.

Sehatek olarak EKB konusunda yetkilendirilmiş bir firmayız. Konusunda uzman mühendislerimiz belgenizi doğru ve hızlı bir şekilde alabilmeniz konusunda size destek sağlıyor. Enerji Kimlik Belgesi, süreç ve işlemleri, fiyatları konusunda daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadar Süreliğine Geçerli Olacak?

Yönetmeliğe göre alınacak olan Enerji Kimlik Belgesi, 10 yıl boyunca geçerliliğini koruyacak. Sadece yeni binaları kapsamakla kalmayan yasa, ayrıca eski binalar için de geçerli oluyor. Şartların sağlanması halinde oturduğunuz bina için enerji verimlilik koşullarını yerine getirmeniz gerekiyor.

Elektrik ve doğalgaz faturaları dâhilinde tasarrufu anında hissetmenizi sağlayan ısı yalıtımı gibi projeler, Enerji Kimlik Belgesi alımında önemli bir etmen oluyor. Süreç içerisinde sizden istenen evraklar arasında ısı yalıtım projesi ve elektrik projesi gibi detaylar bulunuyor.

Enerji Kimlik Belgesi alındıktan sonra binanın birincil enerji ihtiyacının değişmesine yönelik herhangi bir değişikliğin uygulanması, belgenin 1 yıl içerisinde yenileneceği anlamına geliyor. Bundan dolayı yapı adına yeni bir adım atmadan önce enerji verimliliği hususunu düşünmeniz gerekiyor.

Enerji Kimlik Belgesi almak için yetkili kuruluşu özenle seçmeniz gerektiğini de unutmayın. Gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde toplanması ve bu evrakların resmi olarak sunulması gibi süreçler önemlidir. Herhangi bir aksilik yaşamaz ve bilgileri eksiksiz bir biçimde tamamlarsanız belgenizi kısa bir süre içerisinde edinebilirsiniz.


Gonca Ecrin Odabaş

Gonca Ecrin Odabaş

Jeoloji Mühendisi

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

Enerji Performans SınıflarıEnerji Kimlik Belgesi Nedir? BEP Nedir? BEP-TR Nedir?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre Enerji Kimlik Belgesi nedir?

Toplantı Yapan Müşteri ve PersonelEnerji Kimlik Belgesi Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

Enerji kimlik belgesi (bilinen diğer adıyla EKB) ne işe yarar? Vatandaşa ne gibi faydaları vardır? Avantajları nelerdir?