Kalem Kağıt Klavye

Geri Dönüşüm Nedir, Nasıl Yapılır ?

Geri Dönüşüm Nedir, Nasıl Yapılır ?

Ortalama Okunma Süresi:  

Geri dönüşüm, yeniden değerlendirilme imkanı olan atıkların (karton, cam, metal, plastik gibi maddeler) fiziksel veya kimyasal işlemlere tabi tutularak ikinci bir hammaddeye dönüştürülmesine denir. Geri dönüşüm, içinde yaşadığımız dünya üzerinde olumlu bir etki yaratmanın en iyi yollarından biridir. Geri dönüşüm yapmanın hem doğal çevre hem de bizim için sayısız önemi vardır. Kullanılmış kağıdın geri dönüşümü hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltır. 1 ton atık kağıdın kağıt hamuruna katılması 8 ağacın kesilmesini önlemektedir. Daha fazla atığı geri dönüştürülebilir hale getiren pek çok yeni teknolojiyle ve bizlerin yardımıyla dünyamızı temizleyebiliriz.

Geri dönüşüm sadece çevreye fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ekonomi üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Özellikle ülkemizde enerjinin döviz odaklı bir girdi olduğunu ve bu girdinin endüstriyel tesislerin özünü oluşturduğunu düşünürsek, geri dönüşümün ne denli önemli olduğunu bir kez daha fark edebiliriz. İthal bir girdi olan enerjinin işletme maliyetleri üzerindeki etkisini minimize ederek ülke ekonomisine ve çevreye katkıda bulunmak amacıyla ortaya çıkan enerji etüdü, bir sistemdeki enerjinin her açıdan verimli kullanılmasına işaret eder.

Yarattığımız atık miktarı sürekli arttığı için hızlı hareket etmeliyiz. Henüz geri dönüşüm yapmıyorsanız, bunun ne kadar kolay olduğu ve gerçekten nasıl bir fark yaratabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edelim.

Geri Dönüşüm Aşamaları Nelerdir ?

Geri dönüşüm, çevreyi korumanın önemli bir parçasıdır. Kaynakların ve enerjinin korunmasına yardımcı olur, değerli depolama alanını korur ve sağlıklı bir çevreyi destekler. 4 aşamalı geri dönüşüm sürecinden bahsedelim;

Kaynakta Ayrıştırılması: Değerlendirilebilir atıklar, oluştukları yerde çöplerden ayrılarak biriktirilir.

Sınıflama: Kaynağında ayrı toplanan atıklar, cam, metal-plastik ve kağıt bazında sınıflandırılır.

Değerlendirme: Atıklar, fiziksel ve kimyasal değişimler geçirerek yeni bir malzeme olarak ekonomiye geri döner.

Yeni Ürünü Ekonomiye Kazandırma: Geri dönüştürülen ürün, yeni bir malzeme olarak kullanıma sunulur.

Nasıl Geri Dönüşüm Yapabiliriz ?

Plastik yerine tekrar kullanılabilir poşetler kullanabilirsiniz.

Haftalık market alışverişlerimiz de tüm yiyecek yükünü eve taşımak için ortalama 10 plastik torba gerekir. Plastik poşetleri geri dönüştürmek yerine, yıl boyunca yıkayıp tekrar kullanabileceğiniz yeniden kullanılabilir bez poşetler kullanabilirsiniz.

Bez peçete ve havlu kullanabilirsiniz.

Mutfak ve banyolarda bez peçete ve havlu kullanmak, kağıt tüketimini azaltmaya yardımcı olacak, size yeniden kullanılabilir bir ürün sunacak ve maddi açıdan da tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Elektronik ürünlerde kullanabilirsiniz.

Kullanmadığınız elektronik cihazlarınızı çöpe atmayın. Parçalarını geri dönüştürecek olan üreticiye geri gönderebilirsiniz. Cihazlarınızın üreticilerine bakın ve geri dönüşüm programları hakkında bilgi edinin.

Bitkileri sulamak için yağmur suyunu kullanabilirsiniz.

Yağışlı mevsimden yararlanmalı ve yağmur suyunu geri dönüştürmelisiniz. İç veya dış mekan bitkilerinizi sulamak için doğal suyu kullanarak su faturanızda daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Geri dönüşüm kutularını kullanabilirsiniz.

Kartonlar, kağıtlar, plastik şişeler ve diğer plastik maddeler, cam şişeler ve diğer cam maddeler, alüminyum folyo ve çelik malzemeler tamamen geri dönüştürülebilirdir. Bunları saklayabilir ve geri dönüşüm kutularına bırakabilirsiniz.


Özlem Avcı Saka

Özlem Saka

Enerji Kimlik Belgesi Satış Temsilcisi

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

KojenerasyonKojenerasyon Sistem

Tüketilen enerji miktarındaki artıştan dolayı enerjinin daha verimli kullanılmasına imkan sağlayan kojenerasyon sistem nedir?

Rüzgar TürbinleriYenilenebilir Enerji Destekleri - Destek Almak İçin Gerekli Şartlar

Yenilenebilir enerji projelerine devlet desteği var mı? Yenilenebilir enerji destekleri almak için gerekli şartlar nelerdir?