Kalem Kağıt Klavye

Mantolama Nedir ?

Mantolama Nedir ?

Ortalama Okunma Süresi:  

Mantolama binalarda ısı yalıtım için bina dış cephesinin yalıtım için gerekli olan malzemeler ile kaplanmasına mantolama denir. Mantolama sırasında malzeme kalitesi büyük önem taşır. Mantolama esnasına bütün binanın baştan sonra giydirilmesi gerekir. Bu sebeple kullanılan malzemede dikkat edilmesi gereken husus malzemenin ısı iletim katsayısına bakmaktır. Eğer bu husus göz önüne alınmaz ise ısı iletimi doğru bir şekilde sağlanamaz.

Genellikle binaların dış cephesine yapılan mantolamanın diğer bir adı ise dış cephe mantolamadır. Genel olarak amacı bir odanın soğuk ya da sıcak kalmasını sağlamak. Özellikle mevsimsel önemi çok büyük olan mantolama bu sayede kışın eviniz sıcak yazın ise serin olarak kalır.

Mantolama hem ekonomik açıdan hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Ekonomik olarak etkisi evinizin kış aylarında fazla bir ısınmak için kullanılan doğalgaz kullanım oranı az olarak evin ısınma ihtiyacının yeterli bir seviyede karşılanması ile fazla bir fatura ödemekten kurtulursun yani enerji yönetimi noktasında önemli bir tasarruf elde etmiş olursunuz. Sağlıksal açıdan ise eviniz özellikle kış aylarında sıcak kalarak sizlerin herhangi bir soğuk algınlığı vb. rahatsızlıkları geçirmemenizi sağlayacak.

Mantolama sayesinde binanız aynı zamanda genç görünümünü sürekli olarak koruyacaktır. Çok nemli bir ortama sahip olan ülkemiz mantolama sayesinde içeriye girecek olan rutubeti engelleyerek duvar ömrünü ve duvar sağlamlığını binanızın ilk günkü gibi olmasını sağlayacaktır.

Mantolamanın Faydaları

 1. Evin serin ya da sıcak olması
 2. Isı kaybı yaşatmaz
 3. Ekonomik olarak avantajlıdır
 4. Binanın genç görünmesini sağlar
 5. Rutubeti engelleyerek duvar sağlamlığını artırır
 6. Çevreyi korumayı sağlar
 7. Kullanılan malzeme alev almaz kategorisinde yer aldığı için yangın yalıtımı da olmuş olur
 8. Korozyon oluşumunu engeller

Mantolama Ne Kadar Sürede Tamamlanır ?

Mantolama için uygun koşullar oluşturulduğu zaman ortalama bir orta büyüklükteki bina için 1-4 hafta arasında sürmektedir. Olumsuz hava koşulları oluşmadığı sürece ve yeterli personel bulunduğu takdirde ortaya çıkan bu süre değişen koşullar doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Yoğun bir rüzgar,yağmur ya da sis olan hava koşullarında mantolama yapılması uygun değildir.

Mantolama Malzemeleri Nasıl Olmalıdır ?

 • Su ve nemden uzak olmalı
 • Alev geçirmez ve yanmaya dayanıklı olmalı
 • Yüksek ısı tutuculuğa sahip olmalı
 • Yüksek sıvı tutuculuğu olmalı
 • Kokusuz olmalı
 • Kolay işlenebilir olmalı
 • Uzun ömürlü olmalı
 • Buhar ve difüzyon direnci yüksek olmalı
 • Ekonomik olmalı

Diğdem Karakaş

Diğdem Karakaş

Enerji Sistemleri Mühendisi

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

Isı Yalıtım MalzemesiEn Doğru Isı Yalıtımı Malzemesi Nedir?

Isı yalıtım malzemelerinin, binaların enerji kimlik belgesinin hazırlanması sırasında enerji performansına etkisi nedir?

Çift CamlarPencerelerde Yalıtımın Enerji Performansına Etkisi

Artan enerji verimi ihtiyacının karşılanması açısından önemi olan pencerelerde yalıtımın enerji performansına etkis