Aydınlatma Ölçümleri

Aydınlatma Ölçümü Nedir? Aydınlatma Ölçümü Nasıl Yapılır? Sehatek EVD Firmasından Aydınlatma Ölçümü Hizmeti Almak İçin Hemen Tıkla

Ölçüm Yapan Mühendisler
Doğrulama ikonu

DOĞRU

İşleriniz yönetmeliklere uygun olarak bakanlık yetkili firmamızca hazırlanır.

Hızlı teslimat aracı ikonu

HIZLI

Profesyonel ekibimizle işleriniz zamanında teslim edilir.

guvenilirlik

GÜVENİLİR

Uzman kadromuz ve kontrol mekanizmamız ile hata payı minimuma indirilir.

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Aydınlatma Ölçümleri

İş yerlerinde iş güvenliği adına büyük önem taşıyan aydınlatma sistemleri, çalışanların performansı üzerinde oldukça etkilidir. İş yeri verimliliğini artırmak amacıyla aydınlatma konusunda çok çeşitli çalışmalar gerçekleştirilerek, çalışanların dikkat düzeyini yükseltilebilir ve ideal bir çalışma alanı yaratılabilir.

Luxmetre

Aydınlatma Ölçümleri Nedir?

İş yerinde çalışanların performansını arttırmak amacıyla ortamın aydınlatma sistemleri açısından uygun olup olmadığını tespit etmek amacıyla kullanılan testlere aydınlatma ölçümleri denir. Bu tarz ölçümlemeler sayesinde aydınlatma sistemlerinin yeterli olup olmadığı anlaşılır ve gerekli görülürse bu alanda yeni düzenlemeler yapılır.

Aydınlatma Ölçümleri Neden Yapılır?

İş yerlerinde yapılan çalışmaların güvenli bir ortamda sağlanması aydınlatma ölçümleri yapılır. Bu sayede görsel işlerin kolaylıkla yapılması ve ideal bir görüş alanının oluşturulması sağlanır. Böylece çalışma ortamındaki performans yükselir ve verimlilik artar.

Aydınlatma Ölçümleri Nasıl Yapılır?

İş yerlerinde aydınlatma ölçümlerinin yapılma sürecinde şu işlemler yapılır:

 • Çalışma alanındaki aydınlatma şiddeti seviyesi ölçülür.
 • İş yerinde bulunan parlak yüzeylerin dağılımı hesaplanır.
 • İş ekipmanlarının büyüklüğü denetlenir.
 • İş yerinde yer alan eşyaların ışığı ne kadar yansıttığı belirlenir.
 • İş ortamında bulunan eşyalar ile çevresindeki alan arasındaki kontrast oranı hesaplanır.
 • Çalışma ortamında görülmesi gereken eşyaların ne kadar süre içerisinde fark edildiği belirlenir.
 • Çalışanın yaş ortalaması hesaplanır.
Aydınlatma Ölçümü Yapan Mühendis

Aydınlatma Ölçümlerinde Dikkat Ettiğimiz Noktalar

Aydınlatma ölçümü yapılırken ölçümler, anlık bir nokta ya da belli bir süredeki ortalama değer olarak ölçülebilir. Aydınlatma ölçümünde amaç, belli bir aydınlık düzeyi elde etmek değil, iyi görme koşullarını sağlamaktır. Aydınlatma ölçümleri lüxmetre ile yapılmaktadır. Cihazın kalibrasyonunun yetkili laboratuvar tarafından yapılmış olması gerekmektedir. Gündüz yapılan ölçümlerde ölçüm yapılan yerde cihaz üzerine direkt güneş ışığı gelmemesine dikkat etmekteyiz. İşletmelerin isteğine göre ölçümlerimizi gece de tekrarlamaktayız. Bunlardan herhangi birinde eksiklik ya da yanlışlık söz konusu olursa, maddi kayıplar ortaya çıkabilir.

Aydınlatma Ölçümleri Hakkında Sorulan Sorular

Doğru aydınlatmanın iş yerine sağladığı faydalar nelerdir?

İş yeri ortamında aydınlatma ideal seviyede olduğu zaman, güvenli çalışma alanı sağlanır. Ayrıca iş yerinde olası tehlikelerin görünür olmasına imkan verir. Çalışanların kendini iyi hissetmesi, dinç olması ve moralini yüksek tutması için aydınlatma ölçümleri yapılarak, en kısa sürede çalışma ortamı verimli hale getirilmelidir.

Aydınlatmada temel esaslar nelerdir?

İş yerlerinde mümkün olduğunca fazla gün ışığından yararlanılmalıdır. Şayet böyle bir imkan yoksa, yapay aydınlatma sistemleriyle ideal bir alan oluşturulmalıdır. Özellikle çalışma yerlerinde ve geçiş yollarında aydınlatma sistemleri oluşturulur ve çalışanlar için kaza riski minimal düzeye çekilir.

Çalışanların yaşı aydınlatma ölçümlerinde etkili midir?

Çalışma ortamında aydınlatma ölçümleri yapılırken özellikle çalışanların yaş ortalamasına dikkat edilir. Bu noktada yaşa göre ihtiyaç duyulan aydınlatma şiddeti çarpanları şu şekilde ifade edilir:
 • 20-25 yaş aralığı için 1,
 • 40-50 yaş aralığı için 1,2
 • 51-65 yaş aralığı için 1,6
 • 65 yaş üzeri için 2,7
Aydınlatma performansında yapılabilecek iyileştirme çalışmaları için bizimle iletişime geçebilir ve bizden destek alabilirsiniz.

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.