Buhar Kayıpları Ölçümü

Buhar Kayıpları Ölçümü Nedir? Buhar Ölçümü Nasıl Yapılır? Sehatek Enerji Verimliliği Danışmanlığı Firmasından Buhar Kayıpları Ölçümü Hizmeti Almak İçin Hemen Tıkla

Ölçüm Yapan Mühendisler
Doğrulama ikonu

DOĞRU

İşleriniz yönetmeliklere uygun olarak bakanlık yetkili firmamızca hazırlanır.

Hızlı teslimat aracı ikonu

HIZLI

Profesyonel ekibimizle işleriniz zamanında teslim edilir.

guvenilirlik

GÜVENİLİR

Uzman kadromuz ve kontrol mekanizmamız ile hata payı minimuma indirilir.

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Buhar Kayıpları Ölçümü

Enerji verimliliği ve doğal kaynakların korunması adına günümüzde çok çeşitli çalışmalar yapılır. Bunlardan biri de buhar kayıpları ölçümüdür. Birçok tesiste özellikle üretim aşamasında ısıtma, buharlaştırma ve kurutma amaçlı ısıl enerji kullanılır. Bu süreçte kazanda ısıtılan su borular yardımıyla sevk edilir ve bu işlem kızgın haldeki buhar yardımıyla sağlanır. Yüksek performans ve düşük maliyet için buhar kullanımının sorunsuz olması garanti altına alınmalıdır.

Buhar Kaybı

Buhar Kayıpları Ölçümü Nedir?

Gaz veya sıvıya göre çok daha kullanışlı bir akışkan tipi olan buhar, sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde de sıklıkla kullanılır. Bazen borular aracılığıyla aktarılan buharda kayıplar meydana gelir. Bu nedenle ısı kayıplarını minimuma indirilmesi için öncelikle çeşitli testler yapılır ve buhar kaybının miktarı ölçülür. Bu süreç buhar kayıpları ölçümü olarak bilinir.

Buhar Kayıpları Ölçümü Nasıl Yapılır?

Buhar kayıplarının ölçümü düzenli olarak yapılmalıdır. Kurulan tesisatların kontrolü için yapılan bu testler, aynı zamanda verimliliği de ölçmüş olur. Kayıpların önlenmesi adına yapılan bu ölçümler esnasında;

  • Ultrasonik kaçak tespit cihazları,
  • Termal kameralar,
  • Çeşitli yardımcı ölçüm aletleri sıklıkla kullanılır.

Buhar Kayıpları Ölçümü Neden Yapılır?

Milli kalkınma adına yapılan bu tarz çalışmalar enerji kaybının önüne geçer. Aynı zamanda doğal çevrenin korunmasına yardımcı olan testler, buhar enerjisinden maksimum fayda sağlanmasına katkıda bulunur. İşletmelerin para kaybetmesinin önüne geçer ve buharın enerjisinden maksimum seviyede faydalanma imkânı sunar.

Buhar Kayıpları Ölçümünde Dikkat Ettiğimiz Noktalar

Buhar kayıpları ölçümünde birçok konuda dikkatli olunması gerekir. Özellikle;

  • Kondenstoplarda arıza olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Kondenstopların yanlış seçimi de ciddi buhar kayıplarına neden olabilir. Bu nedenle doğru seçimler yapılmalıdır.
  • Hatalı montaj, hatalı üretim gibi sorunlar da buhar kaybına neden olabilir. Bu nedenle güvenilir yerlerden destek alınmalıdır.

Buhar Kayıpları Ölçümü Hakkında Sorulan Sorular

Buhar kaybı ölçümü ne sıklıkla yapılmalıdır?

Buharın verimli kullanılması için kondenstoplar yani buhar kapanları aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık periyotlarda kontrol edilmelidir.

Buhar kayıpları ölçümünün faydaları nelerdir?

Buharla kurulan tesisatların kontrolünü ve verimliliği için gerekli olan buhar kayıpları ölçümü, işletmelerin enerjiden tasarruf etmelerini sağlar. Aynı zamanda can ve mal kaybının önüne geçer.

Buhar kayıplarının önlenmesi için neler yapılmalıdır?

Buhar kayıplarının önlenmesi için;
  • Buhar kaçakları giderilmelidir.
  • Dışarı atılan buhar en az seviyeye düşürülmelidir.
  • Buharın aktarıldığı boruların ya da kanalların iyi yalıtılması gerekir.
Sektörün öncü isimlerinden biri olarak size her daim başarılı çözümler üretiyoruz. Firmanızın buhar kayıplarını önlemek adına yapılacak iyileştirme çalışmaları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.