İç Hava Kalitesi Ölçümü

İç Hava Kalitesi Ölçümü Nedir? İç Hava Kalitesi Ölçümü Nasıl Yapılır? Sehatek EVD Firmasından İç Hava Kalitesi Hizmeti Almak İçin Hemen Tıkla

İç Hava Kalitesi Ölçümü
Doğrulama ikonu

DOĞRU

İşleriniz yönetmeliklere uygun olarak bakanlık yetkili firmamızca hazırlanır.

Hızlı teslimat aracı ikonu

HIZLI

Profesyonel ekibimizle işleriniz zamanında teslim edilir.

guvenilirlik

GÜVENİLİR

Uzman kadromuz ve kontrol mekanizmamız ile hata payı minimuma indirilir.

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

İç Hava Kalitesi Ölçümü

İnsanlar zamanlarının çoğunu iç mekânlarda geçirir. Evlerde, iş yerlerinde, AVM’lerde, kafe ve restoranlar gibi kapalı alanlarda bir süre sonra hava kirliliği meydana gelir. Bu kirlilik bazen dış ortamlardan çok daha tehlikeli hale gelebilir. Bu nedenle kapalı alanlarda iç hava kalitesine özen gösterilmeli ve düzenli olarak solunan havanın sağlıklı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Hava Kalitesi

İç Hava Kalitesi Ölçümü Nedir?

Sağlıklı ve konforlu bir ortam için mekânlardaki iç hava kalitesinin ölçülmesi gerekir. Ortamdaki sıcaklık, nem ve karbondioksit oranının uyumlu olup olmadığını test eden çalışmalar olarak bilinen iç hava kalitesi ölçümü, havanın her daim taze olmasını sağlar.

İç Hava Kalitesi Ölçümü Nasıl Yapılır?

İç hava kalitesi ölçümleri bu işlem için özel olarak tasarlanan ve uluslararası sertifikaya sahip olan cihazlar ile alanında uzman kişiler tarafından yapılır. Her türlü iç mekânda havanın sağlıklı olup olmadığını test eden bu cihazlar sayesinde;

 • Sıcaklık,
 • Nem,
 • CO2 ölçümlerinin her biri yapılır.

Elde edilen verilere göre gerekli görülürse havalandırma sistemlerinde iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilir.

İç Hava Kalitesi Ölçümü Neden Yapılır?

İç hava kalitesi ölçümü yapılarak, gerekli önlemlerin alınması sayesinde ortamdaki karbondioksit oranı azaltılır. Bu sayede;

 • İşletmelerin çalışma performansı arttırılır.
 • Oluşabilecek sağlık sorunları önlenir.
 • Öğrenme ve üretkenlik kaybı engellenir.

İç Hava Kalitesi Ölçümünde Dikkat Ettiğimiz Noktalar

Çalışma ortamlarındaki kalitesiz hava halsizliğe ve yorgunluğa neden olur. Ayrıca ciddi rahatsızlıkların oluşumuna da zemin hazırlar. Ölçüm sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekildedir:

 • Termal konfor seviyesini değerlendirilirken sıcaklık ve bağıl nem parametreleri göz önünde bulundurulur.
 • Isıtma ve havalandırma sistemlerinin planlama, seçme ve ayarlama aşamalarına özen gösterilir.
 • Bağıl nem en az %30, maksimum %65 olmalıdır.

İç Hava Kalitesi Ölçümü Hakkında Sorulan Sorular

İç mekan hava kalitesini arttırmanın yolları nelerdir?

 • İç ortam proje değerleri doğru tespit edilmelidir.
 • Doğru ve uygun yerlerden taze hava alışı sağlanmalıdır.
 • Havayı temizleyen hassas filtreler kullanılmalıdır.
 • Efektif ve verimli bir hava dağıtım sistemi uygulanmalıdır.

İç hava kalitesi neden önemlidir?

İç hava kalitesi ne kadar iyiyse, ortamda vakit geçiren kişilerin sağlığı o kadar yi olur. Verimli bir çalışma meydana gelir ve çalışanlar her daim dinç olur.

İç hava kalitesi neden düşük olur?

Binalar içerisinde yer alan eşyalar ve insanlar, VCO olarak adlandırılan uçucu bir organik madde yayarlar. Ayrıca havalandırma sistemlerinde dolaşan duman, haşereler için kullanılan ilaç, temizlik malzemelerinin ortaya çıkardığı kimyasal, fotokopi ve yazıcı gibi cihazların yarattığı toz ortamda bulunan havanın kalitesini olumsuz açıdan etkiler. Sektörün öncü isimlerinden biri olarak işletmenizin iç hava kalitesini ölçer ve konuyla ilgili iyileştirme çalışmalarınızda size pratik çözümler üretiriz.

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.