Karbon Ayak İzi Hesabı

Karbon Ayak İzi Hesabı Nedir? Karbon İzi Nasıl Yapılır? Sehatek Enerji Verimliliği Danışmanlığı Firmasından Karbon Ayak İzi Hesabı Hizmeti Almak İçin Hemen Tıkla

Karbon Ayak İzi
Doğrulama ikonu

DOĞRU

İşleriniz yönetmeliklere uygun olarak bakanlık yetkili firmamızca hazırlanır.

Hızlı teslimat aracı ikonu

HIZLI

Profesyonel ekibimizle işleriniz zamanında teslim edilir.

guvenilirlik

GÜVENİLİR

Uzman kadromuz ve kontrol mekanizmamız ile hata payı minimuma indirilir.

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Karbon Ayak İzi Hesabı

Küresel ısınmaya neden olan faktörlerin başında gelen karbondioksit salınımı, sera etkisine yol açan gazların oluşumuna neden olur. Fosil yakıtlarının kullanımıyla atmosfere karışan karbondioksit, hem bireysel hem de kurumsal olarak doğrudan ya da dolaylı olarak kullanılan ürünlerin üretim sürecinde ihtiyaç duyulan enerjinin tüketilmesiyle doğal çevreye bırakılan zarar olarak kabul edilir.

Karbon Ayak İzi

Karbon Ayak İzi Hesabı Nedir?

İnsan faaliyetlerinin doğal çevreye verdiği zararın ölçülmesini sağlayan karbon ayak izi hesabı, üretilen sera gazı miktarı açısından birim karbondioksit cinsinden yapılan ölçümlemelerdir.

Karbon Ayak İzi Hesabı Nasıl Yapılır?

Karbon ayak izi hesaplamaları, alanında uzman bir çevre danışmanlık firması tarafından yapılır. Sürecin gerçekleştirilebilmesi için;

  • Veri toplama,
  • Hesaplama,
  • Raporlama gibi aşamalar tamamlanır.

Karbon Ayak İzi Hesabı Neden Yapılır?

Çok daha temiz ve güzel bir dünya için doğanın dengesini korumak gerekir. Bu da ancak doğaya salınan karbondioksit gazlarının azaltılması ile mümkündür. Bu nedenle karbon ayak izi hesabı ve işletmenizin karbondioksit salınım seviyesi belirlenir. Doğal çevreye verilen zararın hesaplanması ve elde edilen sonuçların mümkün olduğunca iyileştirilmesi için günümüzde pek çok çalışma yapılır. Bu sayede doğal çevrenin korunması amaçlanır.

Karbon Ayak İzi Hesabında Dikkat Ettiğimiz Noktalar

Karbon ayak izi hesabı yapılırken sera gazı emisyon kaynaklarının doğru belirlenmesi gerekir. Ayrıca elde edilen verilerin güvenilirliği çok önemlidir. Veri standartların çerçevesine dikkat edilerek adım atılmalıdır. Bunlardan herhangi birinde eksiklik ya da yanlılık söz konusu olursa, maddi kayıplar ortaya çıkabilir.

Karbon Ayak İzi Hesabı Hakkında Sorulan Sorular

Karbon ayak izini azaltmanın yolları nelerdir?

Güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelebilirsiniz. Yolculuklarınızda uçak kullanımını minimum düzeye çekebilirsiniz. Elektrik kullanımını azaltabilirsiniz. Özel araç yerine toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Yaşam alanlarına ısı yalıtımı yaptırarak ısıtma ve soğutma sistemlerine harcanan enerjiden tasarruf edebilirsiniz.

Karbon Ayak İzi Hesabının Kapsadığı Unsurlar Nelerdir?

Karbon ayak izi genel olarak iki ana parçadan oluşur. Bunlar;
  • Doğrudan (birincil) ayak izi,
  • Dolaylı (ikincil) ayak izi şeklindedir.

Karbon Ayak İzi Faydaları Nelerdir?

Karbon ayak izi çalışmalarıyla firmalara pek çok fayda sağlar. Bunlar kısaca şu şekildedir:
  • Maliyet ve emisyon azalımı
  • Strateji belirleme
  • Hedef kitlenin beklentilerini sunma
  • Marka imajı
  • Hizmet kalitesi
Sektörün öncü isimlerinden biri olan Sehatek olarak, size her daim mükemmeli sunmayı hedefliyoruz. Firmanıza ait tüm sera gazı emisyon hesaplamaları için bizimle iletişime geçebilir ve bizden profesyonel destek alarak enerji tüketimi konusunda tasarruf etmenizi sağlayan etkili çözümler üretebilirsiniz.

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.