Sıvı Debisi Ölçümleri

Sıvı Debisi Ölçümü Nedir? Sıvı Debisi Ölçümü Nasıl Yapılır? Sehatek Enerji Verimliliği Danışmanlığı Firmasından Sıvı Debisi Ölçümü Hizmeti Almak İçin Tıkla

Sıvı Debisi Ölçümü
Doğrulama ikonu

DOĞRU

İşleriniz yönetmeliklere uygun olarak bakanlık yetkili firmamızca hazırlanır.

Hızlı teslimat aracı ikonu

HIZLI

Profesyonel ekibimizle işleriniz zamanında teslim edilir.

guvenilirlik

GÜVENİLİR

Uzman kadromuz ve kontrol mekanizmamız ile hata payı minimuma indirilir.

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Sıvı Debisi Ölçümleri

Başta ısıtma ve soğutma sistemleri olmak üzere, pek çok farklı alanda sirkülasyon pompaları yıl boyunca aralıksız olarak çalışır. İhtiyaca bağlı olarak pompa sayısı değişiklik gösterse de, bu sürecin gerçekleşmesi için önemli ölçüde enerjiye ihtiyaç duyulur. Tüketilen enerjiden tasarruf edilmesi ve sirkülasyonu sağlayan pompaların verimliliğinin artırılması amacıyla düzenli olarak ölçüm işlemleri yapılmalıdır.

Boru Hattı

Sıvı Debisi Ölçümleri Nedir?

Sıvı debisi ölçümleri; ultrasonik akış ölçerler yardımıyla bir boruda akan bir sıvının hızını belirlemek amacıyla yapılan testlerdir. Bu testlerde ölçüm için dalgaları kullanır. Böylece sıvı ile çalışan sistemlerdeki plastik, metal veya kaplamalı çift katmanlı boru yüzeylerindeki sıvı debisi ölçülür ve sistemde basınç düşüşüne ya da herhangi bir kaçak durumuna izin verilmez.

Sıvı Debisi Ölçümleri Nasıl Yapılır?

Sıvı debisi ölçümleri için öncelikle pompaların ve motorların hem gece hem de gündüz şartları incelenmeli ve uzun süreli testler yapılmalıdır. Bu tarz testlerle;

  • Tesisat basıncı,
  • Pompa ve motorların fiili gücü,
  • Su sıcaklığı gibi ölçümlemeler yapılmalıdır.

Bunlara ek olarak tesisat içerisindeki debi ölçülerek, pompaların mevcut performansı belirlenmelidir. Böylece elde edilen verilere göre raporlama yapılır ve iyileştirme çalışmalarıyla verimlilik arttırılır.

Sıvı Debisi Ölçümleri Neden Yapılır?

İçme suyu, atık su, drenaj, nafta, sıvı hidrokarbon, petrol ürünü gibi pek çok sıvının bir boru ya da kanal içinde basıncın etkisiyle hareket eder. Bu süreçte herhangi bir sorun olmaması adına sıvı debisi ölçümün yapılması ve yapılan işlemlerde doğru yöntemlerin kullanılması çok önemlidir. Özellikle su taşıma hatlarında ya da hidroelektrik santrallerindeki büyük çaplı borularda yaygın olarak kullanılan bu tarz ölçümlemeler, hem verimliliğin artmasına hem de harcanan enerjiden tasarruf edilmesine olanak sağlar.

Sıvı Debisi Ölçümlerinde Dikkat Ettiğimiz Noktalar

Sıvı debisinin belirlenmesi sürecinde dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Öncelikle debisi ölçülecek boru hattı yerin altında kalıyorsa, ultrasonik cihazların borularda çalışabileceği kadar kazım işlemi yapılarak borular ortaya çıkarılır. Ölçümün yüksek hassasiyet ile yapılabilmesi amacıyla, debimetrenin nasıl yerleştirildiği çok önemlidir. Ayrıca boru hattında herhangi bir türbülans oluşmaması adına titiz hareket edilmelidir.

Sıvı Debisi Ölçümleri Hakkında Sorulan Sorular

Sıvı Debisi Ölçümlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

  • Isıtma ve soğutma sistemleri
  • Kullanma suyu ve atık su
  • Ultra saflıkta su ve sıvılar

Sıvı Debisi Ölçümlerinin Yapılma Amacı nedir?

Ultrasonik debi ölçüm cihazı ile yapılan testler sayesinde borudan geçen akışkanın, boruya herhangi bir zarar vermesi önlenir. Ayrıca çok daha az enerjiyle yüksek verimlilik sağlanır.

Kaçınılması gereken ölçüm noktaları nelerdir?

  • Deforme olmuş boru bölümleri
  • Kaynak dikişleri
  • Tortuların boruya kaynama noktaları
İşletmenizde sıvı debisi ölçümleri konusunda bizden destek alabilir ve elde edilen veriler doğrultusunda iyileştirme çalışmaları konusunda başarılı çözümler üretebilirsiniz.

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.