Sorularla Enerji Kimlik Belgesi

Sorularla Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Videoları

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi (ekb) 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu, 27075 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ile hayatımıza girmiş, alınması zorunlu bir belgedir. Zorunluluğun karşılanması için yalnızca yetkili kişi ve kurumlar tarafından düzenlenmeli ve yönetmeliğin hükümlerine uygun şekilde hazırlanmalıdır. Bu sebeple belgenizi düzenleyecek firmanın yetkili olması gereklidir.

Enerji kimlik belgesi, bina genelinde; ısıtma, soğutma, aydınlatma, havalandırma, sıcak su vb. enerji sistemlerin yıl içerisinde tükettikleri enerjiyi gösterir. Binanız ile ilgili hesaplamalar yapılır ve bu hesaplamalar sonucunda binanıza A - G aralığında bir performans sınıfı atanır.

Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunlu Mudur?

Enerji kimlik belgesi -bilinen kısa adıyla ekb- almak için belirlenen resmi son tarih giderek yaklaşıyor. Son tarih yaklaştıkça vatandaşlarımızın kafasındaki soru işaretleri giderek artıyor. Zorunluluk kapsamıyla ilgili aklınıza takılan noktaları aydınlatmak için videomuzda bu konuya yer verdik.

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile birlikte enerji kimlik belgesi bazı binalar için zorunlu tutarken, bazı binalar zorunluluk kapsamı dışında bırakıldı. Binanızın zorunluluk kapsamına girip girmediğiyle ilgili yanıtları videomuzda bulabilir, dilerseniz iletişim kanallarımız üzerinden ücretsiz destek alabilirsiniz.

Eski Binaların EKB Alması Zorunlu Mudur?

"Binanızın yaşının enerji kimlik belgesi zorunluluğuna doğrudan veya dolaylı bir şekilde etkisi var mı?" sorusunun yanıtını verdik bu videomuzda. Binanızın yapı ruhsatının verilme tarihi, binanızı "mevcut bina" ya da "yeni bina" kategorilerinden birine yerleştiriyor ve bu ayrım zorunluluk ile ilgili küçük farklılıklara sebebiyet veriyor.

EKB Almak İçin Yalıtım Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Isı yalıtımı farklı sıcaklıkta bulunan iki ortam arasındaki ısı transferini dengeleme işlemlerinin bütününe denir. Yalıtım yaptırmak, teknik şartnamelere uygun olduğu taktirde, uzun vadede gayet karlı bir işlemdir. Enerji kimlik belgesi üzerinde yer alan bina enerji performans sınıfını doğrudan olumlu anlamda etkilemektedir.

Peki enerji kimlik belgesi alırken sizden yalıtım yaptırmış olmanız istenecek mi? Ya da enerji kimlik belgesi aldığınız varsayalım, yalıtım yaptırırsanız belgenizin durumu ne olacak? Bu soruların yanıtlarını videomuzda vermek istedik.

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Enerji kimlik belgeniz ile ilgili hesaplamanız yapılırken ilgili bakanlığın sisteminden yararlanılır. Bu sisteme binanızın birtakım özellikleri girilir. Bu özelliklerin okunup sisteme doğru bir şekilde sisteme aktarılması için bir takım evrakların temin edilmesi gerekir.

Enerji Kimlik Belgesinin Maliyeti Nedir?

Enerji kimlik belgesinin fiyatı belirlenirken, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin belirlediği bir fiyat çizelgesi ya da alt veya üst sınır bulunmamaktadır. Bu hizmet aslında bir mühendislik hizmeti olduğundan fiyatlar firmadan firmaya değişiklik gösterebilir.

Bu videomuzda enerji kimlik belgesi (ekb) fiyat hesaplaması ile ilgili nelerin dikkate alındığını ve aşağı yukarı bir maliyetin ne kadar olabileceğini anlatmaya çalıştık. En doğru fiyatı almak için iletişim kanallarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Zamana Kadar Alınmalıdır?

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı yönetmeliklerine göre hariç tutulan bir takım yapılar hariç bütün binaların enerji kimlik belgesi alması zorunludur. Ağustos 2018 verilerine göre 740 bin binanın enerji kimlik belgesi aldığı bilinmektedir. Sayının bu kadar az olması ise zorunluluk için belirlenen yasal son tarihi daha da önemli kılmaktadır.

Yasal son tarihte oluşması beklenen yoğunluğa kalmadan işlemlerinizi tamamlamanızı tavsiye ederiz. Bu videomuzda ise sizlere yasal son tarihi anlattık.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

İşlemleriniz yaptıracağınız firmayı seçerken mağdur olmamak için nelere dikkat etmeniz gerekir? Videomuzda bu soruya yanıt veriyoruz. Sahte enerji kimlik belgesi veya üzerindeki değerlerle oynanmış bir enerji kimlik belgesiyle karşılaşmamanız için dikkat etmeniz gereken birkaç detay var. Yetki belgesi de bu detaylardan biri. Çalışacağınız firmanın mutlaka yetki belgesinin olup olmadığını, gösterilen yetki belgesinin güncel olup olmadığı kontrol ediniz.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Hazırlanır?

Bu videomuzda belgenizin hazırlanabilmesi için sizden talep edilen evraklar nasıl kullanılıyor ve eğer talep edilen evraklar tedarik edilemiyorsa nasıl bir süreç uygulanıyor sorularına yanıt verdik. Enerji kimlik belgeniz yasal sisteme yüklenmeden evvel videoda bahsettiğimiz süreçlerden geçiyor ve bu sürecin sonunda binanızın enerji performans sınıfı hesaplanıp belgeniz hazır hale geliyor.

Ekb almanız için gerekli evraklar ve bu evrakların temin aşamasıyla ilgili detaylı bilgi almak için EKB İçin Gerekli Evraklar Nereden Temin Edilir? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Yapınıza ekb almadığınız taktirde doğrudan bir yasal yaptırım ile bir cezai işlem ile şu an için karşılaşılmıyor. Ancak mülkünüz ile ilgili birtakım kısıtlamalara tabi tutuluyorsunuz. Binanızın, mevcut bina kategorisine girmesi ile ayrı sonuçlar, yeni bina kategorisine girmesi ile ayrı sonuçlar doğuyor. Videomuzda da bu konu ile kafa karışıklıklarını gidermeye çalıştık.

Enerji Kimlik Belgesi Performans Sınıfı Nedir?

EKB'yi edindiğinizde belgenin üzerinde ilk dikkatinizi çekecek olan kısım, A ile G arasında bir değere sahip olan enerji performans sınıfıdır. Peki bu harfler hesaplanırken hangi faktörler dikkate alınır? Ya da enerji performans sınıflarıyla ilgili bir yaptırım - zorunluluk var mıdır? Videomuzda bu sorulara yanıt verdik.

Enerji Kimlik Belgesi Performans Sınıfına Neler Etki Eder?

Belgeniz hazırlanırken sizden talep edilen evraklar üzerindeki bilgiler yasal sisteme yükleniyor. Sistem ise hesaplama yapıp ekbnizin performans sınıfını belirliyor. Peki performans sınıfı hangi faktörler etki ediyor? Ya da bir binanın sınıfı hangi işlemler uygulandığında daha yüksek çıkıyor? Videomuzda bu sorulara yanıt verdik.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Sorgulanır?

EKB alırken çalışacağınız firmanın seçimiyle ilgili önemli noktaları Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır? bağlantısındaki videomuzda sizlere aktarmıştık. Diyelim ekb'nizi çok daha önce yaptırdınız fakat sisteme yüklenip yüklenmediği kontrol etmediniz. EKB'nizi nasıl sorgulayacaksınız? Videomuzda sorgulama işlemlerinden ve 1 Kasım 2017 tarihinden önce alınan belgelerinden durumundan bahsettik.

Sahte Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Anlaşılır?

EKB yaptırmak ile ilgili hazırladığımız video ve makalelerde pek çok kez belgeyi yaptıracağınız firmanın öneminden bahsettik. Eğer belgeyi aldıktan sonra kontrol sağlamadıysanız kesinlikle ekb'nizi sorgulayıp doğruluğundan emin olmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer sizlere sorgulamada çıkmayan sahte bir enerji kimlik belgesi düzenlendiyse belgenizi tekrar güvenilir bir kuruluşa yaptırmanız gerekecektir. Bu videoda da sahte enerji kimlik belgesinin nasıl anlaşılacağından bahsettik.

Enerji Kimlik Belgesi Aldıktan Sonra Yalıtım Yaptırılırsa Ne Olur?

Şartnamelere uygun ısı yalıtımı yaptırmanın ekb üzerindeki enerji performans sınıfını olumlu yönde etkilediğini biliyoruz. Peki enerji kimlik belgenizi aldınız ve yalıtım yaptırdınız enerji kimlik belgesi ne olacak? Bu değişikliği bildirmek gibi bir zorunluluğunuz var mı? Enerji performans sınıfını tekrar ölçtürmek için nasıl bir süreç izlemenizi gerekiyor? Videomuzda işte bu sorulara yanıt vermeye çalıştık.