Kalem Kağıt Klavye

Enerji Kimlik Belgesi D Sınıfı Çıkınca Ne Olur?

Enerji Kimlik Belgesi D Sınıfı Çıkınca Ne Olur?

Ortalama Okunma Süresi:  3:40

Bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikle ekb enerji sınıfları hakkında bilgi sahibi olmamız gereklidir. “Enerji kimlik belgesi nedir?” Sorusunun cevabı konusunda fikir sahibi olmamız faydalı olacaktır.

Enerji kimlik belgesi (ekb), Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, yapılarda enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için hazırladığı bir belgedir. Asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salınımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.

Enerji kimlik belgesi, elektrikli eşyalar alırken dikkat ettiğimiz “a sınıfı enerji tüketimi” ibaresinin yapılarımız için hayat bulmuş halidir.

D Sınıfı Enerji Kimlik Belgesi

Ekb’de bulunan enerji sınıfları A’dan G’ye kadar olan harfleri ile ifade edilir.

Enerji kimlik belgesi sonucunuz eğer D sınıfı ise bu ne anlama gelmektedir?

Eğer yeni bir yapıya sahipseniz (01 Ocak 2011 tarihinden sonra inşa edilen binalar) binanızın enerji harcamaları, sera gazı emisyonları, dış ortam ile ısı alış verişi fazladır. Binanızın enerji sınıfı, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu içeriğine göre, C sınıfı ya da daha iyi olmalıdır. Peki bu durumda ne yapmalısınız? Binanızda tasarruf önlemleri almanız gerekmektedir. Örneğin daha düşük sera gazı yayılımı yapan ısınma yöntemleri, ısı yalıtımı gibi. Enerji tasarruf önlemlerini aldıktan sonra tekrar ekb alarak yasal yükümlülüğü yerine getirmiş olacaksınız. Bu işlemler için Sehatek olarak sizlere memnuniyetle hizmet veriyoruz. Enerji danışmanlığı ve Enerji kimlik belgesi hizmetlerimizle yanınızdayız.

Eğer eski yapıya sahipseniz (2011 öncesinde inşa edilen) D sınıfı olan ekb sonucunuz ne ifade ediyor. Aynı şekilde binanızın enerji harcamaları fazladır. 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu içeriğine göre eski binalarda D sınıfı enerji seviyesi yeni binalardan farklı olarak uygundur.

Ancak şu bir gerçektir ki D sınıfı bir binada yaşıyorsak C sınıfı binada yaşayanlara göre daha fazla para kaybediyoruz, üstelik aynı lükslere sahip olsak bile bu, şu anlama geliyor binamız ne kadar iyi enerji sınıfına sahipse o kadar tasarruf ediyor, paramızı koruyoruz.

Bina ısı yalıtımı Ekb sınıfı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Örneğin iki tane aynı bina düşünelim birisi bölge iklim şartlarına göre ısı yalıtımlı, diğeri ise yalıtımsız olsun, yalıtımsız binamızın enerji sınıfı D çıkarken yalıtımlı binamız C sınıfı olacaktır.

Enerji Kimlik Belgesinde (ekb) B sınıfı enerji seviyesine nasıl çıkabilirim?

İkamet ettiğimiz bölgenin iklim şartlarına uygun ısı yalıtımı yapmak, ısınma sisteminin düşük enerji sarfiyatı ile yüksek verimde çalışması, aydınlatma sistemlerimiz düşük enerji sarfiyatına sahip olması, pencerelerimizin yüksek yalıtım özelliklerine sahip olması gibi binamızın tümüyle enerji tasarrufu bilinciyle var olması gereklidir.

A sınıfı enerji seviyesine nasıl sahip olurum? A sınıfı binaların enerji sarfiyatları oldukça az olmakla beraber kendi enerjilerini üretiyorlardır. Bu binalar çeşitli yöntemler kullanarak enerji üretimi yaparak ısınma, soğutma, aydınlanma gibi ihtiyaçlarını kendileri karşılamakta. Kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri ile tek enerji girdisiyle iki veya üç enerji çıktısı alıyorlar. Öyle ki bazı A sınıfı binalar dışarıdan enerji almaya ihtiyaç duymamaktadır.


Talha Uçkun

Talha Uçkun

Çevre Mühendisi

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

Enerji Performans SınıflarıEnerji Kimlik Belgesi Nedir? BEP Nedir? BEP-TR Nedir?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre Enerji Kimlik Belgesi nedir?

Toplantı Yapan Müşteri ve PersonelEnerji Kimlik Belgesi Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

Enerji kimlik belgesi (bilinen diğer adıyla EKB) ne işe yarar? Vatandaşa ne gibi faydaları vardır? Avantajları nelerdir?