Hemen Arayın

Enerji Kimlik Belgesi Fiyat Hesaplama Aracı

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca, 05.12.2008 tarihli ve 27075 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği'nce" mevcut ve yeni binalara "Enerji Kimlik Belgesi" almak zorunludur.

Binalar için düzenlenen, bina genelinde; ısıtma, soğutma, aydınlatma, havalandırma, sıcak su vb. enerji sistemlerin yıl içerisinde tükettikleri enerjiyi gösteren belgedir.

Her bir enerji sisteminin (ısıtma, soğutma, aydınlatma, havalandırma, sıcak su vb.), ilgili standartlarla, konfor şartlarından ödün vermeden, uygun hesaplamalar sonucunda, asgari olarak enerji tüketim değeri ortaya çıkar ve bu değere göre enerji performans sınıfları belirlenir.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

Enerji kimlik belgesinin fiyatı belirlenirken, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin belirlediği bir fiyat çizelgesi ya da alt veya üst sınır bulunmamaktadır. Bu hizmet aslında bir mühendislik hizmeti olduğundan fiyatlar firmadan firmaya değişiklik gösterebilir.

Videomuzda enerji kimlik belgesi (ekb) ücret hesaplaması ile ilgili nelerin dikkate alındığını ve aşağı yukarı bir maliyetin ne kadar olabileceğini anlatmaya çalıştık. En doğru fiyatı almak için iletişim kanallarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

EKB'yi Hangi Kuruluşlar Verebilir?

EKB de denen enerji kimlik belgesini Enerji Verimliliği ve Danışmanlık (EVD) şirketleri verebilir. Bu şirketler, 2007 yılında yayınlanan 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile hayatımıza girmiştir. Yetkilendirme işlemini T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı müdürlükler gerçekleştirmektedir.

Sehatek Enerji Verimliliği ve Danışmanlık Şirketi, 2014 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca "Bina" kategorisinde yetkilendirilmiştir. ETKB-EVD-078 numaralı yetki belgemiz 12.07.2017 tarihinde güncellenerek geçerlilik süresi 12.07.2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

Şirket Ünvanı: SEHATEK Enerji Verimliliği Danışmanlık Müh.İnş.Elk.Yal.San ve Tic. Ltd. Şti.
Şirket Sicil Tarihi: 13.05.2013
Mersis Numarası: 0363023812100010
Merkez Ofis: Kadıköy Mah. Okur Sk. SEHATEK Merkez Ofis No: 4 / 2-3-4 İzmit / KOCAELİ
Denetim Mercii: T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
Yetki Belgesi: Belgeyi Görüntüle

Sehatek EVD bugüne kadar 35 binin üzerinde EKB düzenlemiştir.
Referansları İncele >>>


Şirket Faaliyetleri

Yetkilendirilmiş şirketler verimlilik alanında danışmanlık, verimlilik artırıcı projeler ve bu projeler öncesinde enerji etüdü yapabilirler.

Enerji kimlik belgesi verebilir, bu belgeyi yenileyebilirler. Her yıl sonu, o yıl boyunca yapılan çalışmaların raporlarını ilgili kurumlara sunmakla yükümlüdür.


Şirket Yetkilendirmeleri

Enerji danışmanlık şirketleri olarak da bilinen bu kuruluşların faaliyetlerinden yürütmek isteyen tüzel kişiler, bina veya sanayi kategorilerinde yetki sahibi olmalıdır.

Bir tüzel kişi gereklilikleri karşıladığı takdirde hem binalar için hem de sanayi tesisleri için danışmanlık hizmeti vermeye başlayabilir.


Yetki Geçerlilik Süresi

Enerji verimliliği şirketlerinin bakanlık yetkileri 3 yıl boyunca devam eder. Belge veriliş tarihinin üzerinden 3 yıl geçtikten sonra tekrar müdürlük denetlemelerine tabi tutulurlar.

Denetleme sonuçları başarılı olursa yetki belgelerinin süresi 3 yıl daha uzatılır. Vatandaşın tercih yaparken dikkat etmesi gereken konu hizmet alacağı EVD'nin yetki süresidir.

Sehatek EVD bugüne kadar 19 binin üzerinde müşteriye hizmet vermiştir

Enerji Kimlik
Belgesi Almanın
Faydası Nedir?


Devlete Faydası Nedir?

EKB sayesinde ülkedeki tüm yapıların enerji performans/ tasarruf durumu tespit edilip devlet arşivine işlenmektedir.

Yapılacak tespitler sonucunda devlet politikası gereğince iyileştirme yollarına başvurularak ekonomik kazanç hedeflenmektedir.


Dünyaya Faydası Nedir?

Doğrudan Enerji Verimliliğinin bir ürünüdür. Tüm Dünyanın ortak hedefi temiz enerji kullanımı ile sera gazı salınımını en alt düzeyde tutmaktır.

Temiz enerji kullanımına teşvik sağlayacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi'nin Vatandaşa Faydası Nedir?

Binanızın yıllık toplam ne kadar enerji tükettiğini öğrenebilirsiniz.

Binanızın ısıtmaya ne kadar enerji harcadığınızı öğrenebilirsiniz.

Mülkünüzün tasarruf değerlerini öğrenebilirsiniz.

Alım-satım işlemlerinde avantajlı tarafta olursunuz.

Binanızı Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tescillemiş olursunuz.

Binamızın soğutmaya ne kadar enerji harcadığınızı öğrenebilirsiniz.

EKB Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

BEP-TR 2 programında belgeniz hazırlanırken, projeye ait birtakım bilgilere ihtiyaç duyulur. Müşteri temsilcilerimiz 7/24 süreci kolaylaştırmak için hizmetinizdedir.

Hemen iletişime geçin

EKB'yi Kimler Hazırlayabilir?

Enerji Kimlik Belgesi, BEP-TR2 programında, sadece sisteme kayıtlı kullanıcılar tarafından hazırlanabilir. Siteme kayıtlı kullanıcılar; Bakanlık (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı), Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği ve Danışmanlık Şirketleri, Serbest Mühendis Müşavirler ve Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlarıdır.

Uzman olmak için, mühendislik ve mimarlık bölümlerinde en az lisans düzeyinde eğitim almış olmak gereklidir. Bakanlık, eğitimi tamamlamış ve sınavdan başarılı şekilde geçerek akredite olmuş uzmanlarına, kişiye özgü kullanıcı adı ve şifre verir.

Enerji kimlik belgesi kim hazırlar
BEP-TR programından ekran görüntüsü

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Hazırlanır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulmuş, ulusal hesaplama yöntemi olan Bina Enerji Performans Yazılımı (BEP-TR 2), ekb oluşturmak için kullanılan güncel programdır.

BEP-TR2 yazılım programına giriş yapılarak, belge oluşturmak istenilen projeye ait tüm veriler sisteme doğru bir şekilde aktarılır. Girilen bilgiler, bakanlık kontrolünde olan merkezi veri tabanında toplanır.

Enerji Kimlik Belgesini Yeniletmek Gerekli midir?

EKB, düzenlenme tarihinden başlayacak şekilde 10 yıl boyunca geçerliliğini korur. 10 yıllık süre tamamlanınca hazırlanacak bir rapor eşliğinde yeniden hazırlanır.

Belgeniz alındıktan sonraki geçerlilik süresi boyunca binanıza bir değişiklik yaptırırsanız (dış cephe yalıtımı, çatı yalıtımı, sobalı bir evin doğalgaza geçmesi vs.) değişiklikten itibaren 1 yıl içerisinde belgenizi yeniletmeniz gerekir. Eski enerji kimlik belgesi geçersiz sayılacaktır.

Enerji kimlik belgesi yenileme

EKB Almak
Zorunlu Mudur?

Doküman ikonu

Mevzuatlar

Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'nde değişiklik yapılasına dair yayınlanan 2 adet yönetmelik, konu ile ilgili zorunlulukları gözümüzün önüne sermektedir.

Daha detaylı bilgi almak isterseniz, iletişim kanallarımız aracılığıyla temsilcilerimize ulaşabilirsiniz. İlgili mevzuatları, mevzuatlar sayfamız üzerinden inceleyebilirsiniz.

Hukuk ikonu

Yaptırımlar

Ülkemizdeki 50 m2 üzerindeki depo, cephanelik, ardiye, ahır, ağıl vb. haricindeki bütün binalar enerji kimlik belgesi almak zorundadır.

1 Ocak 2020 tarihi itibariyle ekb'si olmayan binaların sahipleri alım - satım - kiralama yapamayacaklar. İhtar edilen endüstriyel işletmeler ve binaların sahipleri ya da yönetimleri 30 gün içinde aykırılığı gidermezse para cezasına çarptırılır.

EKB ile Enerji Kimlik Belgesi Farklı Belgeler midir?

Enerji Kimlik Belgesi tabiri de EKB tabiri de aynı belgeyi ifade etmek için kullanılır. EKB belgesi olarak ifade edildiği de olmuştur. 3 belge de aynı anlamı karşıladığından üçü için de Sehatek Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi’nden hizmet alabilirsiniz. Üç isimden herhangi biriyle temsilcilerimizden ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Tıpkı evlerimizde bulunan beyaz eşyaların üzerindeki performans sınıfları gibi binanızın performans sınıfını belirleyen belgedir. A harfinden G harfine kadar sınıflara ayrılmıştır. Binanızın tüketimi ve tasarruf oranını bu harfler aracılığıyla öğrenebilir, gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur? Yapınıza enerji kimlik belgesi almadığınız taktirde doğrudan bir yasal yaptırım ile bir cezai işlem ile şu an için karşılaşılmıyor. Ancak mülkünüz ile ilgili birtakım kısıtlamalara tabi tutuluyorsunuz.

Binanızın, mevcut bina kategorisine girmesi ile ayrı sonuçlar, yeni bina kategorisine girmesi ile ayrı sonuçlar doğuyor. Videomuzda da bu konu ile kafa karışıklıklarını gidermeye çalıştık. Yasal süreçler ile ilgili detaylı bilgi almak için 0 850 333 73 42 nolu ücretsiz danışma hattımıza ulaşabilirsiniz.

Sizi Arayalım

Uzman müşteri temsilcilerimizden, enerji kimlik belgesi alma sürecinin her aşamasında ücretsiz teklif ve bilgi alabilirsiniz.

Formu dolduktan dakikalar sonra aranacaksınız.