Kalem Kağıt Klavye

Güneş Paneli Temizliği Nasıl Yapılır? Verimliliği Etkiler mi?

Güneş Paneli Temizliği Nasıl Yapılır? Verimliliği Etkiler mi?

Ortalama Okunma Süresi:  3:40

Güneş Paneli Nedir?

En basit tanımıyla güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren sistemlere fotovoltaik sistemler denir. Bir fotovoltaik sistem 4 ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar güneş panelleri, aküler, doğru akım, alternatif akım evirici ve yüktür.

Güneş panelleri fotovoltaik hücrelerden oluşur. Bir fotovoltaik hücre yalnızca birkaç cm2'den oluşmaktadır ve ürettiği güç çok azdır. Üretilen gücün artırmak için fotovoltaik hücreler bir araya getirilerek fotovoltaik paneller, bu paneller de bir araya getirilerek güneş panellerini (fotovoltaik paneller) oluşturulmaktadır.

Güneş Paneli Teknik Çizim

Teknolojinin gelişimiyle gelen enerji ihtiyacı güneş enerjisinin önemini artırmıştır. Bu doğrultuda neredeyse her alanda güneş enerjisi sistemlerinin kullanıldığını görmekteyiz. Kol saati ve hesap makineleri gibi çok basit sistemlerden tutun uzay teknolojisine kadar çok geniş bir yelpazede güneş enerjisi sistemleri kullanılmaktadır. Günlük hayatta ise en çok su ısıtma sistemlerinde karşımıza çıkmaktadır.

Bu yazının amacı tanımını yaptığımız güneş panelinin temizl

Güneş Panellerinde Verimliliği Etkileyen Faktörler

Gelen güneş ışınlarının bir kısmı emilir ve elektrik enerjisine dönüştürülür. Ancak gelen ışınların bir kısmı geri yansımaktadır. Yansıma miktarının en aza indirilmesi için güneş panellerinde kullanılan kaplama camları güneş panellerinin verimliliğinde önemli bir yer tutmaktadır.

Bir diğer parametre panellerin konumudur. Kullanılan bölgenin coğrafi şartları da göz önünde alınarak hareketli sistemler kullanılarak panellerin gün içerisinde daha fazla güneş ışığı alması sağlanarak, paneller gölgede kalmayacak şekilde yerleştirilerek verim artırılabilir.

Güneş Paneli Yakın Çekim

Bir diğer önemli konu ısınma konusudur. Güneş panelleri her ne kadar güneş ışınlarını almak üzere tasarlanmış olsa da panellerin aşırı ısınması sistemde kayıplara sebep olmaktadır. Bu kayıpları önlemek için soğutma sistemleri kurulabilir.

En önemli hususlardan biri de güneş panellerinin temizliğidir. Panellerin kirlenmesi fotovoltaik hücrelere iletilen güneş enerjisinin azalmasına yol açmaktadır. Bu durum da üretilen enerjinin az olmasına sebep olur. Paneller çevresel faktörler, hava şartları, polen ve çiçek tozları, endüstriyel tozlanma vb sebeplerden kirlenebilir. Bu sebeple güneş paneli temizliği çok önemlidir.

Güneş Paneli Temizliği Nasıl Yapılır?

Güneş panellerinin temizliğinde yaygın olarak ultra deiyonize saf su ve alkol bazlı temizleyiciler kullanılmaktadır. Alkol bazlı temizleyiciler temizlik sonrasında güneş ışınlarını engelleyebilecek izler bırakıyor olsa da ürünün donma sıcaklığını düşürdüğü için özellikler kış ayları için tercih edilmektedir. Ancak mevsim koşullarına bağlı kalmadan üst düzey verim yakalamanın yolu ultra deiyonize saf su kullanılarak yapılan temizlikten geçmektedir.

Ultra deiyonize saf su bütün çözünmüş katı maddelerden arındırılmış saf sudur. Bu sıvı ile temizlenen yüzeylerde hiçbir leke ve iz bırakmaz. Kullanılan yüzeyde hiçbir mineral bırakmayacağı temizlik sonrası güneş ışınlarının emilim miktarı artar. Deiyonize saf suyun kullanıldığı yüzeylerde korozyon riski görülmez. Ultra deiyonize saf su iletkenliği azalttığı için temizlik sırasında yüksek gerilime kapılma riskini azaltmaktadır.

Güneş paneli temizliğinde temizliğin yapılacağı zaman da önemlidir. Paneller güneş ışığına direkt olarak maruz kaldığı için sıcaklıkları yüksek olur. Temizlik için en uygun zaman dilimi güneş ışınlarının az olduğu, sistemin nispeten daha soğuk olduğu sabah veya akşam saatleridir.

Panellerin temizliği genel olarak mevsim geçişlerinde gerçekleştirilmektedir. Her mevsim başlangıcında temizlik önerilir.


Samet Koç

Samet Koç

Metalurji ve Malzeme Mühendisi

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

Türkiye Güneş Radyasyonu HaritasıGüneş Enerjisinin Bina Enerji Performansina Etkisi

Güneş enerjisinin bina enerji performansına etkisi ve ülkemizin güneş enerjisi açısından verim seviyesinin anlatıldığı içeriğimiz.

Güneş Enerjisi SantraliGüneş Enerji Santrallerinin Kurulum ve Üretim Maliyetleri

Güneş enerji santrallerinin kurulum ve elektrik üretim maliyetleri nelerdir? Yanıt ve kanunlara göre uygulanan fiyat tablosu içeriğimizde.