Kalem Kağıt Klavye

Enerji Kimlik Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Enerji Kimlik Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Ortalama Okunma Süresi:  6:17

Enerji Kimlik Belgesi, bir binanın enerji kullanım şeklinin tanımlanmasını ve enerji verimliliği açısından ne durumda olduğunun anlaşılmasını sağlar. Kanunen alınması zorunlu olan bu belgeyi sadece Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar verebilir.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB), 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereğince, alınması zorunlu yasal bir belgedir. Eski ve yeni binalar için mevzuat farklı işlese de, tüm binaların bu belgeye sahip olması gerekir. Bu belge yapının kullanım izni olması için de gerekli olan bir belgedir. Enerji Kimlik Belgesi almak için gerekli evraklar şunlardır;

• Mimari Proje, • Statik Proje, • Mekanik Proje, • Elektrik Aydınlatma Projesi, • Isı Yalıtım Projesi (onun yerine Mantolama Sözleşmesi) şeklindedir.

Enerji Tasarruflu Bina Tasviri

Enerji Kimlik Belgesinde Ne Tür Bilgiler Bulunur?

Enerji Kimlik Belgesi, yasal mevzuatın gerektirdiği şekilde binanın enerji kullanımı hakkında detaylı bilgileri kapsar. Enerji Kimlik Belgesinde olması gereken bilgiler şunlardır;

• Bina hakkında genel bilgiler, • Belgeyi düzenleyen ve düzenletenin bilgileri, • Binanın kullanım alanı ve kullanım amacı, • Binanın ısıtması, soğutması, iklimlendirmesi yanı sıra havalandırması ve sıhhi sıcak su temininde kullanılan enerjinin miktarı, • Enerji türüne göre yıllık enerji miktarı, • Enerji tüketiminin A-G arası sınıflandırılması, • Sera gazlarının yıllık kullanım alanı başına miktarı, • Binanın aydınlatma enerjisi tüketim değeri, • Enerji sınıfı ve CO2 salımı sınıfı, • Yenilenebilir enerji kullanım oranı, şeklindedir.

EKB alınması süreci için de kesin bir süre vermek mümkün olamamaktadır. Çünkü her bir bina ya da tesisin dinamikleri farklı olduğundan, süreçleri de farklı işlemektedir. Ancak işlemler ve süreçler ile ilgili daha detaylı bilgi de almak isterseniz, “Enerji Kimlik Belgesi Alma Süresi” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Vermeye Yetkili Kuruluşlar

Enerji Kimlik Belgesi vermeye yetkili kuruluşlarda Bakanlık belli standartlar arar. Belgeyi düzenleme yetkisi için eğitim almış ve başarılı olmuş uzmanları bünyesinden barındıran kuruluşlara yetki verilir.

Enerji verimliliği danışmanlık şirketleri 5627 sayılı Kanun kapsamında yetkilendirilerek belge hazırlayabilir. Etüt- Proje Sertifikasına sahip kişiler bina enerji analizlerini yapabilir. Belgeyi verecek kuruluşların Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiş, ısı ve sıcaklık görüntüleme cihazına da sahip olmaları gerekir. Enerji Kimlik Belgesi, vermeye yetkili kuruluşlar ile kanun esasları kanunun 26. maddesinde açıklanmıştır. Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik, gereğince Enerji Kimlik Belgesini sadece yasal standartları karşılayan kuruluşlar verebilir.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları Ne Kadardır?

EKB alınması süreci gibi, fiyatlandırması için de standart bir rakam söylemek doğru olmaz. Çünkü her bir bina veya tesisin enerji hesabına yönelik kriterleri ayrıdır. Bu kriterlerin farklılığı süreci etkilediği gibi fiyatları da etkiler.

Ancak EKB’nin doğru ve profesyonel bir firmadan alınması, maliyetler kadar önemlidir. Çünkü hem yasal süreçlerin tam ve eksiksiz gerçekleştirilmesi hem de enerji verimliliğine yönelik olası önlemlerin tam olarak belirlenmesi açısından danışman firmalar önemli rol oynarlar.

Enerji Kimlik Belgesi Olmazsa Ne Olur?

EKB yasal olarak zorunlu bir belgedir. Bu belgeye sahip olmayan binalara kullanım izni verilmez. Yani bina hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın bu belge olmazsa kullanılamaz. Ayrıca Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalar kiralama, alım-satım gibi resmi işlemleri yapılamaz.

Yeni binalarda enerji sınıfı en az C sınıfı olmalıdır. Eski ve yeni binalar için mevzuat farklıdır. Ancak tüm binaların eski ya da yeni olsun EKB yasal olarak olmak zorundadır. Enerji Kimlik Belgesi sunmayan bina sahiplerine idari cezalar ve para cezalarının uygulanması da söz konusudur. Bu nedenle kamu binası, ticari bina, konut ne tür başına olursa olsun Enerji Kimlik Belgesi alınmalıdır.

Enerji Kimlik Belgesinin Eski ve Yeni Binalar İçin Farkı Nedir? Enerji Kimlik Belgesinde binanın enerji performansını gösteren enerji sınıfı belirtilir. A ile G arası yapılan bu sınıflandırmada A en verimli, G ise en düşük verimli enerji sınıfını ifade eder. Yeni yapılan binalar için C enerji sınıfında olmaları zorunlu hale getirilmiştir. Eski binalarda ise böyle bir zorunluluk yoktur.

Bina Sınıfları

G enerji sınıfı da olabilir. Ancak devlet düşük enerji sınıfına sahip binaların enerji verimliliğinin arttırılmasını ister. Eski binalarda minimum harf notu zorunluluğu yoktur. Ancak enerji verimliliği kanununun genel amacı enerji verimliliğini arttırmaktır. Bu nedenle de düşük enerji sınıfına sahip binalarda yalıtım çalışmaları gibi enerji verimliliğini arttıracak çalışmalar yapılmalıdır.

Enerji Kimlik Belgesi En Kolay Şekilde Nasıl Alınabilir?

Türkiye’nin neresinde olursa olsun Enerji Kimlik Belgesi almak için Sehatek dijital çözümlerinden yararlanabilirsiniz. İnternet sitemizden Teklif Alın sekmesi, üzerinden belge hazırlatmak için teklif alabilirsiniz. Enerji Kimlik Belgesiyle ilgili aklınızda sorular varsa ücretsiz danışmanlık hizmetlerimize başvurabilirsiniz.

Canlı destek hattımızdan istediğiniz tüm konularda destek alma olanağınız var. En kolay, güvenilir ve hızlı şekilde Enerji Kimlik Belgesi almak istiyorsanız dijital çözümlerimizi keşfetmelisiniz. Birkaç kolay adımda yasal standartlara uygun yetkili firma garantisiyle belgenizi alabilirsiniz. Tüm sorularınız için bizimle istediğiniz her zaman iletişime geçebilirsiniz.


Tuğba Nur Aktürk

Tuğba Nur Aktürk

Makine Mühendisi

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

Kuşbakışı Bina Görseli2018 İmar Affı ve İmar Affı İçin Gerekli Evraklar

2018 İmar affı ve imar affı için gerekli olan evraklar, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3194 sayılı imar kanunu

Enerji Performans SınıflarıEnerji Kimlik Belgesi Nedir? BEP Nedir? BEP-TR Nedir?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre Enerji Kimlik Belgesi nedir?