Kalem Kağıt Klavye

Sehatek: Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır, Nelere Dikkat Edilir?

Sehatek: Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır, Nelere Dikkat Edilir?

Ortalama Okunma Süresi:  3:53

Enerji Kimlik Belgesi, binanın enerji performans değerini gösteren belgedir. Bu belgenin düzenlenmesi aşamasında ilk ruhsat tarihine dikkat edilmelidir.

Binalarda enerji performansı (BEP) yönetmeliğine göre binalar yeni bina ve mevcut bina olarak ikiye ayrılmaktadır.

Enerji Verimliliği Kanununa göre ilgili belediyeler yeni binalarda iskan safhasındayken enerji kimlik belgesi talep etmekteyken; mevcut binalarda ise 31 Aralık 2019 tarihine kadar tüm binalar enerji kimlik belgesi almak zorundadır.

Normal şartlarda bu süre 02.05.2017 idi fakat alımlar tamamlanmadığı için süre uzatıldı. Bundan sonraki süreyle ilgili herhangi bir uzatma düşünülmemektedir. Bu nedenle Enerji Kimlik Belgelerinin bu süre içerisinde temin edilmesi faydalı olacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır? İnteraktif tur için tıklayınız.

Enerji Kimlik Belgesi Kapsamına girmeyen yapılar;

  • 50 m2 altında yapı inşaat alanı olan binalar,

  • Kullanım ömrü 2 yılın altında olan binalar,

  • Fabrikaların üretim amaçlı kullanılan bölümleri,

  • Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları,

  • Sera, atölye ve depolar,

  • Sanayi alanında üretim amaçlı kullanılan Binalar bu kapsama girmemektedir.

Enerji Kimlik Belgesi İnfografik

Yeni Binalarda Enerji Kimlik Belgesi Temini

Binalarda enerji performansı (BEP) yönetmeliğine göre ilk ruhsat tarihi 01.01.2011 tarihinden sonra olan ve yeni bina olarak tanımlanan binalarda Enerji Kimlik Belgesi almak için bu belgeyi düzenlemek konusunda ilgili meslek odaları tarafından yetkilendirilmiş SMM (Serbest Müşavir Mühendis/Mimar) ya da SİM (Serbest İnşaat Mühendisi) belgesine sahip olan mimar ya da mühendisler hizmet verebilmektedir.

Bunun yanı sıra bünyesinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlemeye yetkili SMM ya da SİM belgesine sahip olan mimar ya da mühendis bulunduran tüzel kişilerde Enerji Kimlik Belgesi düzenlemek konusunda yetkilidir.

Yeni Binalarda Enerji Kimlik Belgesi Düzenlenmesi İçin Gerekli Olan Evraklar

  • Mimari Proje

  • Mekanik Proje

  • Elektrik Projesi

  • Yapı Ruhsatı

Enerji Kimlik Belgesine İhtiyacınız mı var?

Enerji kimlik belgesi almak Sehatek’te çok kolay. Sehatek Enerji Verimlilik Danışmanlığı olarak bizler yeni bina ve mevcut binalarda 2011 yılından bu yana iddialı fiyat politikamız ve konusunda uzman kadromuzla hizmet vermekteyiz.

Bize ulaşmanız halinde ilgili satış temsilcilerimiz işleminizle ilgili her türlü kolaylığı sizlere sağlayacaktır. Sizden talep ettiğimiz belge ve bilgiler bize ulaştıktan sonra 22 saat içerisinde Enerji Kimlik Belgeniz hazırlanır ve kargo yoluyla tarafınıza ulaştırılır.

Enerji Kimlik Belgeniz 3 nüsha olarak A4 boyutunda, bir adet de bina girişine asılmak üzere A3 boyutunda olmak üzere düzenlenecektir. Enerji Kimlik Belgeniz tarafınıza ulaşana kadar ilgili satış temsilcimiz her zaman size destek olacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi almak istediğiniz bina mevcut bina ve mimari projeniz elinizde yoksa temin edebileceğiniz kanallar konusunda sizlere her türlü kolaylığı sağlamaktayız.

Dışarıdan bakıldığında zahmetli gibi görülse de Enerji Kimlik Belgesi almak çok kolay. Aklınıza takılan her türlü soru için bize ulaşabilirsiniz, sizlere yardımcı olmak buradayız.


Özlem Avcı Saka

Özlem Saka

Enerji Kimlik Belgesi Satış Temsilcisi

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

Kuşbakışı Bina Görseli2018 İmar Affı ve İmar Affı İçin Gerekli Evraklar

2018 İmar affı ve imar affı için gerekli olan evraklar, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3194 sayılı imar kanunu

Enerji Performans SınıflarıEnerji Kimlik Belgesi Nedir? BEP Nedir? BEP-TR Nedir?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre Enerji Kimlik Belgesi nedir?