Kalem Kağıt Klavye

Termal Kamera Nedir? Hangi Amaçlarla Kullanılabilir?

Termal Kamera Nedir? Hangi Amaçlarla Kullanılabilir?

Ortalama Okunma Süresi:  2:54

Sıcaklığı 0 Kelvin yani -273 ºC üzerinde olan tüm cisimler etrafına kızılötesi bir enerji yayar. Termal kameralar ise etrafa yayılan bu kızılötesi ışınları görüntülemeyi sağlayan cihazlardır.

En basit tanımıyla termal kamera, gözümüzün görmediği ışık bölgesinde yer alan maddelerin etrafa yaydıkları ısı enerjisini elektronik ekranda bir renk skalasında görmemizi sağlayan araçtır.

Her cismin sıcaklığına göre etrafa yaydığı ışınım farklıdır. Termal kameralar ise bu ışınımları algılayarak ortama yayılan ısı enerjisinin kritik durumlara ulaşıp ulaşmadığını belirlemek amacıyla kullanılır. Sıcaklığı olan ve etrafa ısı enerjisi yayan canlı- cansız her varlığı kızılötesi ortamda görüntüleme özelliğine sahiptirler. Yani bir termal kamera, elektromanyetik spektrumdaki kızılötesi dalga boylarını görülebilir hale getirip resmeder. Ayrıca etrafa yayılan ısı enerjisinin meydana getireceği tehlikeli durumları önceden belirleyerek önlem alma avantajı sağlar. Termal kameralar da günümüz ihtiyaçlarına göre özelliklerinde ve kullanım alanlarında farklılıklar göstermektedir. Teknolojideki değişimlere göre yeniliklere uğramaktadırlar.

Termal Kamera Ölçümü

Termal Kameraların İşleyiş Yapısı

Cisim üzerinden gelen kızılötesi enerjiyi mercek yardımıyla kamera içindeki kızılötesi dedektör üzerine düşürür. Bu dedektör cismin ısı dağılımını bir resim üzerinde göstermek için analiz sonucunda bulduğu verileri elektronik sensörlere gönderir. Bu sayede ısı dağılımını gözle görülür duruma getirmiş olur. Bu işleyiş süreci de Termografi olarak adlandırılır.

Termal Kameraların Kullanım Alanları ve Avantajları

Isı yayan cisimlerin ısı değişimleri yüzeyler üzerinde birbirinden farklı olduğundan ayırt edilebilmeleri için termal kameralar yardımına başvurulur. Bu yüzden elektrik sistemlerindeki bağlantılarda, ekipmanlarda ya da parçalarında olan ısı değişimlerinin kontrolünü yapmakta termal kameralar kullanılmaktadır. Elektronik sistemler üzerinde yapılacak ölçümler ile sistem üzerinde oluşacak hatalar, ısınmalar hasar ile sonuçlanmadan önce tespit edilebilir. Termal ölçümler ile sistem işleyişini durdurmadan bağlantı noktalarındaki sorunları, ısınmadan kaynaklı hasara sebebiyet vermeden sistemin bakımının yapılması ya da değiştirilmesi sağlanabilir.

Termal Kameralar;

  • İlk olarak askeri alanlarda kullanılmaya başlanan bu kameralar daha sonraları endüstriyel alanlarda da yaygınlaşmıştır.

  • Enerji sektöründe ısı kayıplarının tespitinde, çatı nem denetlemelerinde

  • Tıpta yüksek ateşli hastalıkların belirlenmesinde ve tedavisinde

  • Elektrik tesislerinde arıza ve arızadan kaynaklı maliyetlerin ortadan kaldırılmasında

  • Enerji üretim ve dağıtımında kalite arttırılmasında

  • Mühendislikte elektrikli sistemlerin sağlamlık kontrollerinde yaygın olarak kullanılmaktadırlar.


Sevim Nur Ayaz

Sevim Nur Ayaz

Makine Mühendisi

Sehatek Blog Profili

Teklif Al

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem bina hem sanayi alanında yetkili uzmanlara sahip firmamız Sehatek'ten Türkiye'nin her yerinden teklif ve hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan
* Zorunlu Alan

Henüz Yorum Yapılmamış

İlginizi Çekebilir

Şirket BinasıEnerji Etüdü Vaka Çalışması: Bankacılık Üssü

Toplam inşaat alanı yaklaşık 55000 m2 olan ve çalışan sayısı neredeyse 3800 kişiyi bulan, Marmara Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Türkiye’nin en büyük Bankacılık Merkezlerinden birinde şirketimiz tarafından detaylı enerji etüdü çalışması yapılmıştır.

ISO 50001

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, konunun uzmanları tarafından belirlenen standartlar ışığında, enerji yönetim sistemi meydana getirilmesini, enerji tasarrufu sağlanmasını, maliyetlerin düşürülmesini ve çevre duyarlılığı yaratan üretim süreçlerinin ortaya çıkarılmasını sağlıyor.